Jak alkohol ovlivňuje tělo minutu po minutě: Zachází s ním jako s jedem

Víkend je pro mnoho lidí časem odpočinku po náročném týdnu plném práce a stresu. Velmi často je odpočinek doprovázen alkoholem, avšak bez sebemenší opatrnosti.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Celý proces si lze představit na příkladu piva, které je v České republice nejčastěji konzumovaným nápojem. Několik okamžiků po vypití několika doušků putuje pivo do žaludku a poté se téměř okamžitě dostává do krevního oběhu. Od tohoto okamžiku chemické sloučeniny obsažené v pivu volně cirkulují po celém těle, včetně mozku a svalů. Takto rychlý vstup alkoholu do krevního oběhu se týká pouze situace, kdy se pije nalačno. Proto se doporučuje před užíváním něco sníst. Takto Meredith Goodwin popisuje první minuty.

Účinek po deseti minutách

Vaše tělo vnímá pivo jako jed. Nechce ho skladovat a snaží se ho co nejdříve vypudit. Následně přijde fáze zbavování se alkoholu z vašeho žaludku. Tělo začne produkovat enzym zvaný alkoholdehydrogenáza, který přeměňuje alkohol na toxickou chemikálii. Tato sloučenina je zodpovědná za to, že se druhý den cítíte špatně. Žaludek ji pak přemění na kyselinu octovou a později na mastnou kyselinu a vodu. Ano, nezní to moc vábně. A tohle vše vám může způsobit jen pouhopouhé pití piva.

Další účinky, které si uživatel neuvědomuje

Po přibližně dvaceti minutách jsou účinky alkoholu patrné. V hlavě vám začne slabě hučet, můžete se lehce motat a nálada se mění k lepšímu. Po dalších dvaceti minutách je pozorována nejvyšší koncentrace alkoholu v krvi a po celé hodině od vypití začíná série návštěv na toaletě. Pivo je totiž močopudný nápoj, takže je po jeho konzumaci močení mnohem častější.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To má za následek i následnou dehydrataci organismu. Pokud v tuto chvíli přestanete pít alkohol, s nejvyšší pravděpodobností usnete. Spánek po alkoholu bohužel není nejkvalitnější. Vaše tělo je dehydratované a neodpočíváte správně.

Následující den po užívání

Druhý den ráno pociťujete rapidní účinky pití. Tento stav je lidově známý jako kocovina. Můžete pociťovat různé příznaky. Nejčastějšími jsou bolest hlavy, závratě, zvýšená žízeň a nevolnost. Jsou však i takové případy, kdy je neblahých účinků daleko více, ale to spíše záleží na jedinci. To vše jsou každopádně důsledky dehydratace organismu. Tělo se bude i nadále snažit zbavit se zbytků alkoholu. Naštěstí mu s tím můžete pomoci tím, že budete pít hodně vody.

Pociťujete nějaké zvláštní účinky po pití alkoholu?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
Události247.cz
Události247.cz
Olomoucké tvarůžky musely z pultů kvůli plísni. Do prodeje se jen tak nevrátí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecko má vlastní balistickou raketu Tayfun, doletí i přes 500 km a může být základem pro raketu s dosahem 2 500 km
adbz.cz
adbz.cz
Nevýrazný řadový dům proměnili na skvost umění. Zachoval si přitom původní viktoriánskou část