Proč se zimní čas mění na letní zrovna v noci ze soboty na neděli? Důvod se týká nás všech

Diskuze kolem letního a zimního času jsou v podstatě každého půl roku. Fakt, že změna probíhá právě ze soboty na neděli, má dobrý důvod.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Změny letního a zimního času většině společnosti vadí a mnoho lidí se proti nim tvrdě vymezuje. Bohužel i přes snahy zavést pouze jeden stálý čas nepřetržitě dochází k jeho střídání, které potrvá ještě nejméně do roku 2026. Pro změnu obou časů je všude na světě zvolena noc ze soboty na neděli. Konkrétně pro přechod ze zimního na letní čas se hodiny posouvají ze 2:00 hod. na 3:00 hod., v případě změny z letního času na zimní se hodiny přetáčí opačně – ze 3:00 hod. na 2:00 hod.

Oba časy mají své výhody a nevýhody

Zimní i letní čas mají každý své příznivce a odpůrce. Zastánci letního času poukazují na energetickou úsporu ve večerních hodinách, možnost plnohodnotněji strávit pozdní odpoledne po návratu ze zaměstnání či na nižší kriminalitu, kdy je v pozdních večerních hodinách na ulicích méně potenciálních obětí. Oproti tomu ti, kdo preferují zimní čas, zdůrazňují, že energetická úspora již není pádným argumentem, neboť se v průběhu doby změnily vzorce spotřeby elektrické energie.

Mimo jiné podotýkají, že zimní čas je tzv. přirozený a koreluje s vnitřními hodinami člověka i zvířat. Přechod na letní čas s sebou podle dostupných zjištění přináší sníženou ekonomickou výkonnost, deprese a v neposlední řadě problémy se vstáváním. Ty zakouší především děti, které nemohou vlivem světla večer usnout a ráno v důsledku přetrvávající tmy hůře vstávají. Zastánci zimního času jsou i farmáři a zemědělci. Ti poukazují na to, že zvířatům časový posun jednoduše nevysvětlíte.

Den a hodina změny nebyly vybrány náhodně

Ve všech členských zemích Evropské unie se na letní čas přechází vždy poslední březnovou neděli. Na zimní čas se hodiny přetáčí poslední neděli v říjnu, a to bez ohledu na časové pásmo. Aby se lidem přechod z jednoho času na druhý co nejvíce zjednodušil, byla pro jeho změnu zvolena noc ze soboty na neděli a čas 2:00 hod. ráno. Tento den i čas byly vybrány proto, aby měla samotná změna co nejmenší dopad na jednotlivce. Je to dostatečně pozdě na to, aby byla většina lidí doma, a zároveň brzy na to, aby to zásadně ovlivnilo pracovníky směnného provozu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

I přesto se ovšem řada lidí na změnu času obtížně adaptuje. Podle dostupných informací dochází krátce po posunu času mj. k vyššímu výskytu dopravních nehod. Některé státy proto začaly uvažovat o skončení střídání časů. Vzhledem k nutnosti zachování funkční tranzitní dopravy a spojů a vnitřního trhu Evropské unie ovšem není možné, aby si každý z nich zvolil „svůj jeden čas“. Důležitá je zde všeobecná shoda. V rámci evropských států mělo střídání času skončit v roce 2019. Prozatím však nedošlo k domluvě a kvůli pandemii covid-19 se diskuse odložily.

Jaký čas byste trvale ponechali – letní, nebo zimní?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články