Několik důvodů, proč jsou kočky skvělými společnicemi: Věděli jste, že pomáhají léčit i fyzickou bolest?

Mnoho lidí si chce pořídit kočku, nechá se však z různých malicherných nebo pochybných důvodů odradit. Kočka má přitom na členy domácnosti řadu pozitivních vlivů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Přítomnost kočky v domě nebo bytě samozřejmě není bez rizik. Při průzkumu terénu může chlupáč napáchat mnoho neplechy, stejně jako jsou některé věci nebezpečné pro něj. Nicméně pozitiva kočičí přítomnosti jasně převažují, dokonce i v ohledech, které si kolikrát člověk neuvědomuje. Nejde totiž jen o prostou společnost a tvora, se kterým se dá pomazlit. Kočka je jednoduše velkým přínosem pro zdravotní stav svých „spolubydlících“.

Opora, podpora, deprese bez šancí

V první řadě je kočka přirozeným likvidátorem stresu. Její vrnění má specifickou frekvenci, která odbourává psychickou nepohodu. Neprojevuje se to však jen po mentální stránce, ale i například v rychlejším hojení ran či zlomenin. Přítomnost tohoto zvířete vám tak redukuje stres, normalizuje krevní tlak a přispívá ke správné srdeční kondici. Tudíž chrání před infarktem či mozkovou mrtvicí. Tyto okolnosti navíc vycítí, protože detekuje emoce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ať už je váš organismus z jakéhokoli důvodu „rozhozen“, kočičí přítomnost a všechny její projevy vás spolehlivě vrací do normálu a pomáhají vám opět fungovat. Ať už jde o strach, smutek, hněv, úzkost či deprese, kočka ve všech ohledech pracuje jako emoční hromosvod. V její přítomnosti se všechny tyto negativní projevy jednoduše rozpouští. Dost možná za pár měsíců soužití s tímto zvířetem už nebudete vědět, co to stres vlastně je.

Intelekt, vztahy a noví přátelé

Několik studií se už shodlo na tom, že kočka přispívá k nalezení partnerských vztahů svých pánů. Její přítomnost v domácnosti je spojovacím prvkem, námětem rozhovoru a také ukázkou zodpovědnosti. A muži mají rádi ženy, které právě tuto vlastnost demonstrují. Pokud se dokáží postarat o zvíře, nejspíš nenechají o hladu ani svého partnera. Majitelé koček tak mají až o 40 % větší šanci na příjemné zařízení svého osobního života.

Vědci z Carroll University při svém bádání zjistili, že majitelé a majitelky koček mají ve srovnání s „pejskaři“ vyšší inteligenci a více také tíhnou ke čtení. Což není překvapivé, neboť se jedná o koníček, který se s přítomností kočky ideálně doplňuje. Majitelé koček také navazují mnohem rychleji a snáze nové kontakty i vztahy. Tento „kočičí“ parametr je ostatně i námětem mnoha romantických komedií a dalších filmů.

Léčba nemocí a posílení imunity

Že je kočka načechraný lékař, je už dlouho známá skutečnost. Kromě zmíněných psychických problémů reálně pomáhá i během nemocí. Zkrátka si najde postižená místa a vrnící si na ně lehne. Bolest většinou zeslábne, někdy dokonce zcela zmizí. Efekt předení je totiž velmi podobný účinkům ultrazvuku a vibrace nastartuje léčebné procesy v organismu. Při dlouhodobé terapii se hojí mnohem rychleji dokonce i zlomeniny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Imunita člověka je trénována jeho vystavením cizím vlivům a běžnému prostředí. Domácnosti, v nichž je extrémně čisto s použitím nejrůznější chemie, si přímo koledují o výskyt alergií. Kočka je ovšem pro imunitní systém výborným „trenažerem“. Podmínkou je, aby dítě žilo se zvířetem od velmi útlého věku, ideálně od narození. Přítomnost kočky pak podporuje tvorbu nejrůznějších protilátek, což je ostatně důvod toho, proč silnější imunita funguje hlavně na vesnicích.

Pohroma pro škůdce a chodící detektor

Lovení myší a dalších škůdců je dovednost, kvůli které byla kočka původně domestikována. Farmáři jednoduše zjistili, že kočičí přítomnost znamená absenci či redukci myší, a tedy ochranu úrody. Pravda, v moderních městech myši tolik nehrozí, starší budovy se s tímto problémem ale potýkají stále. A protože je kočka z podstaty predátor, lov je její přirozenost. Pokud nenajde myši, vezme zavděk i mouchami nebo komáry.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Díky svému velmi citlivému čichu bývají kočky první, kdo si všimne například úniku plynu nebo počátků požáru v domě. Zvýšená obecná citlivost a intuice jim ovšem dovolují předvídat i zemětřesení, záplavy a další katastrofy. Stejně tak může jejich chování signalizovat prudkou změnu počasí. Kočka je zkrátka v domácnosti víceúčelový tvor, a navíc věrný společník, se kterým si každý člen užije mnoho legrace a příjemných chvilek.

Jaké radosti vám přinesla do života kočka?

Zdroj: GoodHousekeeping

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články