Mrkání je významnější, než jste si mysleli. Nejen, že napomáhá zvlhčovat oční sliznici, ale má i významnou úlohu v činnosti mozku.
Mrkání je zautomatizovaný pohyb horního očního víčka, jejž provedete 5–15krát za minutu a který trvá přibližně 0,2 až 0,3 vteřiny. Jeho četnost je u žen a mužů shodná. Pokud se budete zajímat o jeho význam, pravděpodobně dospějete k závěru, že pomáhá zvlhčovat povrch oka, čímž vám umožňuje vidět. Kdybyste přestali mrkat, vaše oko by se vysušilo, zaneslo nečistotami a váš zrak by se zhoršil natolik, že byste dočasně oslepli. Ovšem to není vše – mrkání je klíčové i pro správnou činnost mozku. Bez něj byste se mohli brzy zbláznit.
Mrkání umožňuje mozku odpočívat
Většina lidí je přesvědčená, že hlavním úkolem mrkání je zvlhčovat povrch oka, a tím napomáhat vidění. Vědci nicméně v rámci experimentů zjistili, že četnost mrkání je mnohonásobně větší, než je k tomuto účelu potřebné. Rozhodli se proto význam mrkání podrobit hlubší analýze. V roce 2012 publikovali japonští neurovědci z Ósacké univerzity studii, která přinesla zajímavé zjištění. Mrkání mj. umožňuje mozku odpočívat. Je jakýmsi spouštěčem, díky němuž mozek přechází ze stavu soustředění do stavu uvolněné pozornosti.
Mrkání vám tedy umožňuje uvolnit nebo odklonit pozornost jiným směrem, než kterým se dosud ubírala. Tamami Nakano, který vedl výzkumný tým, podotknul, že v situacích, kdy chtějí lidé udržet pozornost dlouhou dobu, mrkají významně méně. Toho využívají např. vyšetřovatelé, kteří vyslýchají podezřelé – ti, když lžou, mrkají méně, jelikož se snaží urputně soustředit. Za zajímavý považuje i fakt, že např. při sledování filmu se mrkání diváků synchronizuje – je četnější u částí děje, které nevyžadují plnou pozornost.
Bez mrkání byste oslepli
Některé činnosti, jako je dlouhodobá práce na počítači, způsobují, že mrkáte méně, než potřebujete ke zvlhčení rohovky a spojivky. Často se pak potýkáte s tzv. syndromem suchého oka, při němž jsou vaše oči suché, zanesené nečistotami a vystaveny infekcím, alergenům a škodlivinám z prostředí. Kdybyste – hypoteticky – pokračovali v nemrkání, brzy byste pocítili až nesnesitelnou bolest a zakusili problémy s viděním. V důsledku absence ochranného slzného filmu a zanesení nečistotami byste začali vidět rozmazaně.
Již po několika minutách bez mrkání by v důsledku absence ochranného slzného filmu a zanesení nečistotami nemohlo světlo bezproblémově procházet zorničkou, takže byste začali vidět rozmazaně. V případě, že byste byli venku, by mohlo dojít k popálení rohovky slunečními paprsky. To by vám mohlo způsobit dočasnou slepotu až na 48 hodin. Bez mrkání byste se rovněž nevyspali a v důsledku nedostatečného přísunu kyslíku pro správný metabolismus oka by se u vás rozvinula hypoxie rohovky.
Jestliže byste pokračovali v nemrkání několik dní, vaše oči by otekly a mohly by se dlouhodobě poškodit. Pokud byste následně zamrkali, čekala by vás ukrutná bolest, kterou by způsobila špína a nečistoty, jež by vám poškrábaly rohovku a povrch oka. Nakonec by vás ale problémy s viděním nemusely trápit – jelikož mrkání umožňuje mozku rozptýlit pozornost a odpočinout si, po několikadenním nepřetržitém soustředění byste se mohli i zbláznit.
Jak dlouho vydržíte nemrkat?