Jak zůstat plní energie po celý den? Jde to i bez litrů kávy. Kofein může být dokonce nepřítelem

Poměrně hodně lidí hledá nějaký způsob, jak během dne zahnat ospalost a únavu. A pití kávy, čaje z guarany nebo obdobných přípravků ne vždy zabírá a prospívá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obecně vzato je nejlepší se „nakopnout“ co nejpřirozenější cestou. Existuje hodně zdravých cest, jak si během dne dodat energii. I provedení nejmenší změny v denní rutině může v tomto ohledu přinést obrovské výsledky. Kromě využívání zdravějších metod pomáhá i omezení špatných vlivů, které nás o energii připravují. V takových případech můžete totiž pít doslova litry kávy, ale vaše tělo bude i tak stále unavené.

Plánované zdřímnutí a omezení kofeinu

Pro značnou skupinu lidí je tzv. power nap velmi užitečnou metodou, pokud chtějí obnovit svou úroveň pozornosti a soustředění. Zdřímnutí na 20 – 30 minut může vašemu organismu pomoci se dobít, odplavit únavu a zase se věnovat náročným věcem. V případě, že pátráte po ideálním čase, vězte, že 26 minut je tou nejlepší „stopáží“. Ať je to jakkoli lákavé, odolejte delším zdřímnutím, protože si tím omezíte odpočinkový čas v noci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kofein je sice nejoblíbenějším stimulantem a je známo, že dodává energii, měli bychom však omezit jeho denní příjem. Jakmile totiž jeho povzbuzovací efekt odezní, únava vyroste ještě víc, než před jeho požitím. Pravděpodobně pak získáte pocit, že na něm kvůli aktivnímu stylu života závisíte. A závislost na čemkoli není dobrý nápad. Kromě toho vám kofein zvyšuje hladinu stresu a úzkostlivosti. Denní dávka by neměla překročit 400 miligramů.

Stačí se nadechnout a zacvičit si venku

Existuje velmi příjemná metoda zvaná aromaterapie. Používají se při ní extrakty z rostlin, které podporují zdraví a celkovou svěžest člověka. Tři vonné oleje zlepšují stav těla, mysli i ducha. Věřte tomu nebo ne, vůně ovlivňují náš psychický stav opravdu značně. Už jen vdechnutí citronového oleje vám může pomoci s únavou nebo depresemi. Peprmintový zase napomáhá celkové připravenosti a soustředění. Naneste si pár kapek na boty nebo přidejte do koupele.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Venkovní cvičení vás naplní energií mnohem více, než jakékoli vnitřní. Navíc znatelně redukuje stres a rozproudí vám krev. Kromě přívalu pozitivních emocí také získáváte – díky Sluncipřirozenou cestou klíčový vitamín D. Ačkoli je tato forma obecně velmi prospěšná, je třeba dát si pozor na případné znečištění vzduchu. Ověřte si proto stav konkrétní oblasti, kde chcete cvičit, abyste si neodnesli spuštění astmatu nebo alergií.

Proteiny a také dostatek vody

Příjem proteinů v potravě vás nabudí energií a také ovlivňuje cestu kyslíku skrze celý organismus. Pokud máte akutní hlad, je dobré se vyhnout sladkostem a dalším sacharidům. Sice vás na chvíli uspokojí, ale za chvíli budete opět vyčerpaní. Dopřejte si místo toho proteinovou svačinku například v podobě řeckého jogurtu s ovocem. Tento návyk je potřeba nějakou dobu budovat, ale váš organismus se vám znatelně odmění.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hydratace je pro zdraví organismu zcela klíčová. Vypijte každý den ideálně 8 sklenic, abyste si zachovali energii. Váš duševní stav je právě úrovní zavodnění výrazně ovlivněn. Dokonce i krátkodobý a slabý nedostatek tekutin může znatelně ovlivnit vaše mozkové funkce, kognitivní schopnosti i rozhodování. Při nedostatku vody se projeví změna nálady, poruchy koncentrace a také rostoucí četnost bolestí hlavy a citelná únava.

Jaké metody dodávají energii vám? Máte něco zaručeného?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články