Otravuje vás výměna povlečení? Varování, co se během 1 měsíce v posteli nahromadí, vás dostatečně motivuje

Frekvence výměny povlečení a ložních věcí se může u lidí drasticky lišit. Zvlášť v případě, pokud jste svobodný muž ve věku 18–25 let.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle jednoho z průzkumů na toto téma si polovina zmíněné demografické skupiny mění právě látky na posteli jen čtyřikrát do roka. Takže pokud mezi takové případy spadáte, snad vás následující informace přesvědčí své návyky trochu změnit. Spaní ve špinavém prostředí je skutečně nepříjemné, možná až odporné. Víte vůbec, kolik mikroorganismů s vámi vaše lože sdílí? Když si to srovnáme, tak je i postel u šimpanze čistší než ta vaše.

Jak to chodí u opic

Šimpanzi jsou v udržování čistoty svého spacího prostředí lepší než my sami. Badatelé v Tanzanii dokonce zjistili, že jejich hnízda obsahují méně mrtvých kožních buněk, zbytků trusu a slin (včetně bakterií) než lidská lůžka. Co stojí za tím, že šimpanzi na hygienu právě v tomto ohledu tak moc dbají? No v první řadě nespí každou noc na jednom a tom samém místě, takže jakékoli patogeny se kolem nich neusazují a nehromadí.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jenže my lidé si budujeme lůžka jako znatelně trvalejší. Když pak nedochází k pravidelné výměně toho, co je přikrývá, nevyhnutelně se hromadí mrtvé buňky, bakterie či zbytky výkalů. To všechno dohromady časem vytváří dosti odpornou „matraci“. Na loži trávíme značnou část našich životů a během těch pravidelných 8 hodin spánku jsme v kontaktu se vším, co jsme tam předtím nechali. To není moc lákavá vyhlídka, že?

Počet nocležníků nerozhoduje

I v případě, že se v posteli nacházíte pravidelně pouze vy, jste neustále v kontaktu s celým světem mikroorganismů. Jakýkoli zbytek bakterie, houby nebo pylu či cokoli dalšího, co jste zachytili během celého dne, tohle všechno s vámi končí v přikrývkách. Jestli se v posteli navíc mazlíte se psem nebo kočkou, máte tam také jejich srst a zbytky toho, v čem se přes den povalovali zase oni. Dalším původcem ložního znečištění jste také vy sami.

iZdroj fotografie: Pxhere

Každé 2–4 týdny se kompletně vymění naše vnější vrstva kůže, takže část jí nevyhnutelně skončí právě v posteli. V průměru je to asi 15 milionů kožních buněk za noc. Další na řadě jsou potní žlázy, které také pracují neustále. Takže za každý přechod Měsíce po nebi necháte na matracích jak pevné zbytky, tak i tekutiny. Kdybyste v takovém prostředí uléhali po celý rok, nezabije vás to. Nicméně i tak bude váš celkový život poměrně mizerný.

Pravidelné spouštěče alergií

Jestli se u vás vyskytuje ekzém, možná už jste kvůli tomu kontaktovali svého kožního. Právě takto zaneřáděné spací prostředí je častým spouštěčem těchto kožních projevů. V ložním prádle se dále hromadí veškerý prach, který vám velmi snadno ucpe dýchací cesty a také láká roztoče. Tyto mikroskopické organismy se živí odpadlými kožními šupinkami, takže prostěradlo je pro ně luxusní restaurací. Naštěstí však nepřenáší žádné choroby.

iZdroj fotografie: Pxhere

Na druhé straně enzym, který se vyskytuje v jejich trusu, vám může způsobit alergii, astma nebo konstantní rýmu a svědění. Štěnice naštěstí špína neláká, tento hmyz žije v nábytku, zdech a matracích. Zachytnou se pak na oblečení nebo zavazadlech a svezou se s vámi do nového loviště. Štěnice nezajímá špína, ale vy sami. Pokud si vyměníte ložní prádlo zhruba jednou za týden, dost možná odezní hodně problémů, které vás už dlouho sužují.

Jak často převlékáte postel vy?

Zdroj: WhatIfShow

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články