Nenávidíte pocení a daný zápach? Pozor na přání, jde o životně důležitou funkci, bez které by člověk nedokázal žít

Ať už jste v tělocvičně, nebo jste třeba měli k jídlu něco pálivého, dost možná se potíte zrovna teď. Pot je zkrátka neodmyslitelnou součástí života člověka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jenže opravdu to tak musí být? Nebylo by super nechat tenhle kožní projev navždy za sebou? Dokázali bychom donutit tělo, aby se potit přestalo? Jako lidé můžeme dělat mnoho věcí, jenže pot je základní možnost, jak si náš organismus udržuje požadovanou teplotu. Potní žlázy v kůži produkují slanou a čirou tekutinu. A těchto žláz má po těle každý z nás něco mezi dvěma a čtyřmi miliony. Kolikrát vám jen vypadlo něco z ruky, protože se vám potily ruce?

Základní forma ochlazení těla

Jakmile droboučké potrubí pod kůží a v kůži vyloučí pot, začne se tato tekutina ihned odpařovat, aby nás ochladila. Nejdřív nemá žádnou vůni, zapáchá až v momentě, kdy bakterie rozkládají kyseliny v potu přítomné. V průměru vypotí člověk 1,26 litrů potu ročně. Během jednoho intenzivního cvičení může naše kůže vyloučit cokoli mezi půllitrem a 4 litry této tekutiny. Jenže pokud bychom tuto schopnost ztratili, kolísala by naše teplota nahoru a dolů?

iZdroj fotografie: Pxhere

Chcete omezit nadbytečné pocení? Můžete se zkusit pokrýt od hlavy až k patě Botoxem. Sice by to nejspíš účinkovalo, byl by to ale kolosální omyl. Tento zákrok by totiž nejspíš vedl k výraznému poškození nervů, což by potní žlázy zcela zablokovalo. V takovém případě byste se nepotili už nikdy, měli byste extrémní postižení zvané anhidróza. Jde o opak hyperhidrózy, což – jak název napovídá – je výrazně silnější pocení i při běžných stimulech.

Nemožnost ochlazení

Bez možnosti těla zbavit se nadbytečného tepla by tělesnou teplotu zvyšovaly i naprosto běžné činnosti jako chůze, stání na nohou nebo konzumace potravin. Kdybyste žili v teplejším podnebí nebo měli aktivnější život, organismus by se nevyhnutelně zahřál ještě víc. Velmi brzo by byl organismus zachvácen horečkou a vaše kůže by byla na dotek horká a suchá. Vaše uši by výrazně zčervenaly, byli byste také značně podráždění a letargičtí.

iZdroj fotografie: Pxhere

Teplota celého vašeho těla by pak dále stoupala a k dosavadním vlivům by se přidalo teplo z vyčerpání, celková slabost a mdloba. Vaše srdce by začalo bít výrazně rychleji. Jediné řešení této situace by bylo dostat se na to nejchladnější místo v dosahu. Možná studená sprcha a nějaká ta sklenice ledové vody? Kdybyste se nedokázali ochladit, záhy by vám hrozilo riziko úpalu. K němu dochází, když teplota těla překročí 39 stupňů Celsia.

Vyšší teplota a rozpady v mozku

S dalším nárůstem teploty organismu dojde v mozku k rozpadu hematoencefalické bariéry. Ta odděluje vnitřní prostředí od cévního systému. V mozkové tkáni by se tak začaly usazovat nechtěné částice a bakterie, což by vedlo k infekci. Pokud by nedošlo k dramatickému ochlazení, mozkové buňky by začaly umírat. Následkem čehož by byla ztráta motorických funkcí a také silný pocit zmatení.

iZdroj fotografie: Pxhere

Nakonec by došlo k ztrátě vědomí s rizikem trvalého poškození mozku, případně smrti. Což zní všechno poměrně morbidně, ovšem mělo by to i jeden pozitivní efekt. Absence pocení by znamenala, že vaše kůže bude vypadat naprosto fantasticky. Žádné ucpané póry, žádné pupínky nebo akné. Jestli vás skutečně trápí nadměrné pocení, zkuste změnit jídelníček a poraďte se s lékařem – nehledejte hned na internetu neověřené rady různých pseudoodborníků.

Trápí vás pocení, nebo s ním fungujete normálně?

Zdroj: WhatIfShow

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články