Co udělá 28 dní abstinence: V druhém týdnu se začne zlepšovat trávení, třetí je ve znamení hubnutí

Podle většiny lidí se nějaký důvod pro konzumaci alkoholu najde vždycky. Sklenička na oslavě narozenin přece ještě nikoho nezabila. Problémem může být pravidelnost.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jedna věc je, že nám nápoje tohoto typu pomáhají uvolnit se a jsou dobré při navazování sociálních kontaktů. Jejich zvýšená pravidelnost může mít ovšem velmi negativní účinky. Včetně těch, o kterých na první dobrou nepřemýšlíte. Jednou za čas pak není od věci dát si pořádný detox. To potvrzuje i Dana K. Cassell. Aniž byste museli alkohol upouštět navěky, zkuste si výzvu ve formě 28 dní kompletní střízlivosti. Budete překvapeni.

První týden – jídlo a spánková kvalita

O jídle se ve spojitosti s alkoholem rozhodujeme mnohem snáze. V zásadě je nám při něm jedno, co jíme, hlavně že máme něco do žaludku. Pak přijde snadno na řadu levná mražená pizza, chipsy a tak by se dalo dlouho pokračovat. Nemluvě o sladkostech, fastfoodu a další nijak prospěšné stravě. S tím se samozřejmě pojí tendence sníst toho mnohem více. Jakmile pít přestanete, vaše rozhodnutí ohledně jídla se stanou mnohem vědomější.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Konzumace alkoholu se velmi odráží ve spánkových rytmech, a tedy jeho celkové kvalitě. Pověstné „skleničky na dobrou noc“ jsou obecně velmi zrádné. Můžete sice snadněji usnout, odpočinek pro tělo bude však minimální. I když se pak během noci neprobudíte, nebude noční režim organismu zdaleka tak klidný jako za střízliva. Jakmile alkohol vynecháte, setkáte se s nějakými potížemi. Po pár dnech ale přijde skutečná úleva a konečně se vyspíte.

Týden druhý – detox jater a celkově lepší trávení

Játra jsou při pravidelném pití asi nejzatíženějším orgánem a nemají přitom na starost jen detoxikaci. Ačkoli se dokáží poměrně dobře regenerovat, potřebují k tomu nějaký čas. Necháte-li jim tedy pořádný oddech, všimnete si nepochybně změny. Jakmile totiž mají na všechnu svou práci dost času, odvedou ji na jedničku. Dalším faktorem, kterého si nepochybně všimnete, bude zcela jiný režim vašeho trávení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pravidelné pití vyvolá snadno reflux, protože dochází k oslabování jícnového svěrače. Stejně tak je ovlivněna pohyblivost jícnu a jeho „obratnost“. Navíc vám alkohol hned několika způsoby působí velmi negativně ve střevech. Často vede k průjmům a prakticky eliminuje dovednost organismu vstřebávat jakékoli živiny. V tomto režimu můžete jíst sebelepší potraviny, ale tělo si z nich nic nevezme. Stačí jen chvíli nepít a poznáte změnu.

Zdravější kůže a také zuby, redukce váhy

Třetí a čtvrtý týden abstinence se na vás podepíšou v ohledech viditelných především navenek. Nekupujte drahé pleťové vody, krémy a další serepetičky. Jakmile přestanete pravidelně pít, vaše kůže se vzpamatuje sama. Pravděpodobně vám zmizí i různé vyrážky, každopádně bude pokožka zdravější, pružnější, hladší a rozzářenější. Krom toho budete mít mnohem citlivější chuť a odolnější zubní sklovinu. Poznáte to ostatně i na dechu.

Bojujete dlouhodobě s nadváhou a před všechnu snahu se vám nedaří dostat „do figury“? Máme špatnou zprávu, na vině je opět alkohol. Jakmile totiž vynecháte především ten tvrdý, vaše tělo se opět stane do značné míry pánem váhové režie. Alkohol je totiž jen prázdná kalorie a má druhý nejvyšší energetický obsah hned po tuku. Jeho konzumace tak přihrává obezitě sama o sobě, a ještě nepřímo skrze další faktory.

Jak nejdéle jste vydrželi bez pití?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články