Dle výsledků vědecké studie matky mohou přenést imunitu proti covidu na své miminko. Ukazují to vzorky vybrané od novorozenců

Pokud žena dostane Covid během těhotenství, může miminko zdědit imunitu? Data to spíš potvrzují, ale stále zbývá zodpovědět mnoho otázek.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V nové studii z konce ledna analyzovaly vědci krevní vzorky od více než 1 470ti těhotných žen, z nichž 83 mělo pozitivní testy na protilátky na koronavirus způsobující nemoc Covid a to v čase porodu. Vzorky pupečníkové krve od většiny novorozenců byly též pozitivní na protilátky, což naznačuje, že děti zdědily pasivní imunitu. To je rozhodně pozitivní a zajímavá zpráva.

Závislost na stavu matky

Množství přenesených protilátek záviselo masivně na typu a kvantitě protilátek přítomných v daný čas v těle matky a na tom, v jaké fázi těhotenství se koronavirem nakazila. Čím delší čas mezi infekcí matky a porodem, tím větší byl transfer protilátek mezi těly. Tomuto procesu bylo přitom jedno, zda měla matka symptomy Covidu, nebo se během nákazy chovala zcela asymptomaticky. Přenesené protilátky mohou novorozenci poskytnout ochranu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je v takovém případě ale otázkou, jaké množství je na takovou ochranu potřeba a jak dlouho zděděné protilátky vydrží v oběhu dítěte. Stejně tak není jasné, jak účinně mohou právě přenesené protilátky blokovat samotný koronavirus od napadání buněk dítěte. Zkoumáním tohoto jevu během těhotenství lze získat náznaky toho, jestli a jak se může podobným způsobem přenést účinnost vakcíny podané těhotným ženám.

Placenta jako hlídač

Problémem je skutečnost, že placenta propustí jen velmi specifický typ protilátek a ne všechny děti nakažených matek nějakou ochranu získaly. 11 dětí nemělo protilátky žádné a to ze dvou důvodů. Matky šesti z nich byly nakažené tak čerstvě, že jejich vlastní tělo žádné protilátky nevytvořilo. Další matky vytvořily typ protilátek, které neprošly přes placentu. Některé protilátky také nezůstávají – jsou vytvořeny kvůli nákaze a pak jednoduše zmizí ze systému.

iZdroj fotografie: Pixabay

Stále je ovšem potřeba určit účinnost přenesených protilátek. Takové studie by byly základem pro srovnání přirozené imunitní reakce a očkovaných matek a jejich dětí. Očkování během těhotenství se aktuálně doporučuje jen při vysokém riziku vystavení koronaviru a rozhodně by vakcíně měla předcházet individuální konzultace s doktorem. U ostatních vakcín (např. tetanu) klesají hladiny protilátek u novorozenců rapidně od dvou měsíců věku.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články