Jak děti odolávají covidu? Medicína odkrývá tajemství, jakou superschopností děti disponují a co dospělým chybí

Podle zatím dostupných informací je imunitní systém dětí více připravený právě na boj s všudypřítomným koronavirem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Imunitní systém používá na ochranu dětí před novými viry speciální mechanismus. A právě tento nástroj je ochraňuje před vážnějším průběhem nemoci covid-19 způsobené koronavirem. Sliznice a membrány dětských dýchacích cest jsou totiž mnohem aktivnější než u dospělých. A u virů, s jakými se tělo nikdy dříve nesetkalo, reaguje tento prvotní systém mnohem rychleji, což koronavirus eliminuje.

Děti obvykle bez příznaků

Výzkumníci během podrobné analýzy pečlivě srovnali buňky ze sliznic dětí a dospělých. Děti mají v této tělesné tkáni mnohem více imunitních buněk, takže jejich sliznice je vysoce efektivním ochranným nástrojem. Kromě toho děti také mnohem rychleji vyrábí interferony, což jsou klíčové látky při boji s viry všeho druhu. Tyto prvky navíc chrání imunitní systém před výkyvy, které se objevují u mnoha případů s těžkým průběhem covidu-19.

iZdroj fotografie: Pixabay

Obrana proti virům funguje na dvou úrovních. První je antivirová reakce uvnitř buněk zprostředkovaná skrze receptory, například tvorba zmíněných interferonů. Druhou jsou pak speciální zabijácké buňky obsažené přímo v tkáních. A obě tyto úrovně obrany jsou u dětí mnohem připravenější, reagují tudíž mnohem rychleji. Tým vědců provedl analýzu skoro 27 000 buněk ze vzorků nosní sliznice. Věkové rozmezí dárců bylo od 4 týdnů po 77 let. Polovina z nich byla nakažena koronavirem.

Silnější reakce mladé tkáně

Vzorky také ukázaly, že dětské buňky vyrábí velmi rychle mnohem větší množství receptorů, které mohou virus navázat. Cokoli cizorodého je tak v těla dítěte prakticky okamžitě zachyceno a setká se s masivní odezvou imunitního systému. V takovém prostředí je pro virus velmi náročná jakákoli forma multiplikace, která je klíčová pro jeho napadení organismu. Interferony jsou totiž proti virovým infekcím extrémně účinné.

iZdroj fotografie: Pixabay

Problém ovšem je, že tato vyladěnost imunitní reakce může být narušena například genetickým defektem dítěte. V takovém případě může být i jinak zdravé dítě nebo mladý člověk napaden, ať už covidem-19 nebo jinou virovou infekcí. Velmi důležitým faktem je ale zjištění, že děti jsou schopny bojovat proti těmto nákazám velmi efektivně. A to i tehdy, pokud jde o neznámý virus, se kterým se předtím jejich organismus nesetkal.

Zdroj: ScientificAmerican

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
Události247.cz
Události247.cz
Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice