Jak děti odolávají covidu? Medicína odkrývá tajemství, jakou superschopností děti disponují a co dospělým chybí

Podle zatím dostupných informací je imunitní systém dětí více připravený právě na boj s všudypřítomným koronavirem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Imunitní systém používá na ochranu dětí před novými viry speciální mechanismus. A právě tento nástroj je ochraňuje před vážnějším průběhem nemoci covid-19 způsobené koronavirem. Sliznice a membrány dětských dýchacích cest jsou totiž mnohem aktivnější než u dospělých. A u virů, s jakými se tělo nikdy dříve nesetkalo, reaguje tento prvotní systém mnohem rychleji, což koronavirus eliminuje.

Děti obvykle bez příznaků

Výzkumníci během podrobné analýzy pečlivě srovnali buňky ze sliznic dětí a dospělých. Děti mají v této tělesné tkáni mnohem více imunitních buněk, takže jejich sliznice je vysoce efektivním ochranným nástrojem. Kromě toho děti také mnohem rychleji vyrábí interferony, což jsou klíčové látky při boji s viry všeho druhu. Tyto prvky navíc chrání imunitní systém před výkyvy, které se objevují u mnoha případů s těžkým průběhem covidu-19.

iZdroj fotografie: Pixabay

Obrana proti virům funguje na dvou úrovních. První je antivirová reakce uvnitř buněk zprostředkovaná skrze receptory, například tvorba zmíněných interferonů. Druhou jsou pak speciální zabijácké buňky obsažené přímo v tkáních. A obě tyto úrovně obrany jsou u dětí mnohem připravenější, reagují tudíž mnohem rychleji. Tým vědců provedl analýzu skoro 27 000 buněk ze vzorků nosní sliznice. Věkové rozmezí dárců bylo od 4 týdnů po 77 let. Polovina z nich byla nakažena koronavirem.

Silnější reakce mladé tkáně

Vzorky také ukázaly, že dětské buňky vyrábí velmi rychle mnohem větší množství receptorů, které mohou virus navázat. Cokoli cizorodého je tak v těla dítěte prakticky okamžitě zachyceno a setká se s masivní odezvou imunitního systému. V takovém prostředí je pro virus velmi náročná jakákoli forma multiplikace, která je klíčová pro jeho napadení organismu. Interferony jsou totiž proti virovým infekcím extrémně účinné.

iZdroj fotografie: Pixabay

Problém ovšem je, že tato vyladěnost imunitní reakce může být narušena například genetickým defektem dítěte. V takovém případě může být i jinak zdravé dítě nebo mladý člověk napaden, ať už covidem-19 nebo jinou virovou infekcí. Velmi důležitým faktem je ale zjištění, že děti jsou schopny bojovat proti těmto nákazám velmi efektivně. A to i tehdy, pokud jde o neznámý virus, se kterým se předtím jejich organismus nesetkal.

Zdroj: ScientificAmerican

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články