Následky covidu-19 se dětí drží mnohem déle. Lékaři uvedli, jaké symptomy je nutné bedlivě sledovat

Děti ve věku 1–5 let navštěvovaly během pandemie lékaře častěji, za což mohly dlouhodobé následky covidu-19. I když příznaky mívají slabší, nesou si je mnohém déle.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na rozdíl od starších dětí ve věku 6–15 a 16–19 let se děti ve věku 1–5 roků dostavují po covidu-19 ke svým lékařům častěji. Potvrzuje to nová studie NIPH – Norského institutu pro veřejné zdraví, která nedávno vyšla v British Medical Journal. Ve většině případů přijdou rodiče s dětmi k lékaři kvůli dýchacím obtížím,“ podotýká Karin Magnusson v tiskové zprávě. Vedla studii, která zahrnovala skoro 700 000 norských dětí.

Testované a netestované

Něco přes 10 000 z nich bylo mezi 1. srpnem 2020 a 1. únorem 2021 testováno pozitivně na covid-19. Dalších 275 000 vyšlo z testu negativně a zbytek vzorku nebyl testován vůbec. Výsledky také ukázaly, že většina těchto dětí si vystačila s první linií zdravotní péče, nemusely tedy být hospitalizovány. „V součtu naše nálezy ukazují lehké, ale dlouhodobé následky covidu-19 právě u malých dětí a dospívajících,“ upřesňuje Magnusson.

„Většina dětí má mírný průběh a u této většiny nevidíme žádný vzestup v potřebě a využití jednotek intenzivní péče. To implikuje omezenou vážnost jakýchkoli možných dlouhodobých dopadů právě u dětí,“ uvedla v tiskovém prohlášení. Cílem studie byla detekce dlouhodobých efektů, které nevyžadovaly hospitalizaci. Byly mezi sebou srovnány skupiny dětí testovaných pozitivně, testovaných negativně a vůbec netestovaných.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Převážně respirační potíže

Za běžných okolností bude na 1 000 dětí ve věku 1–5 roků připadat 30 návštěv praktického lékaře během jednoho týdne. V rozmezí 3–6 měsíců po pozitivním testu na covid-19 se toto číslo zvýšilo na 34 návštěv lékaře za týden. Obdobný nárůst využití lékařské péče se projevuje i u dětí, které jsou postižené sezónní chřipkou. To potvrzuje i Magnusson a jde o další část podrobného zkoumání. Za návštěvou lékaře ovšem nemusí stát vždycky jen koronavirus.

Zatímco dospělí po nákaze covidem-19 navštěvují své lékaře s mnoha různými problémy, u dětí se jedná hlavně a převážně o potíže s dýcháním. Byly uvedeny i další problémy, ale jen zřídka. Jde většinou o kašel a celkovou znatelnější únavu. Častější návštěva malých dětí u lékaře ve srovnání s dospívajícími může mít vícero vysvětlení,“ uvedla Magnusson. Je také možné, že rodiče takto malých dětí s nimi navštíví lékaře i při méně závažných potížích.

Jak se u vašich dětí projevila případná nákaza koronavirem?

Zdroj: ScienceNorway

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
Události247.cz
Události247.cz
Prezidentské volby: Jak to, že Babiš už není favoritem? Může za to hned několik jasných věcí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě