Následky covidu-19 se dětí drží mnohem déle. Lékaři uvedli, jaké symptomy je nutné bedlivě sledovat

Děti ve věku 1–5 let navštěvovaly během pandemie lékaře častěji, za což mohly dlouhodobé následky covidu-19. I když příznaky mívají slabší, nesou si je mnohém déle.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na rozdíl od starších dětí ve věku 6–15 a 16–19 let se děti ve věku 1–5 roků dostavují po covidu-19 ke svým lékařům častěji. Potvrzuje to nová studie NIPH – Norského institutu pro veřejné zdraví, která nedávno vyšla v British Medical Journal. Ve většině případů přijdou rodiče s dětmi k lékaři kvůli dýchacím obtížím,“ podotýká Karin Magnusson v tiskové zprávě. Vedla studii, která zahrnovala skoro 700 000 norských dětí.

Testované a netestované

Něco přes 10 000 z nich bylo mezi 1. srpnem 2020 a 1. únorem 2021 testováno pozitivně na covid-19. Dalších 275 000 vyšlo z testu negativně a zbytek vzorku nebyl testován vůbec. Výsledky také ukázaly, že většina těchto dětí si vystačila s první linií zdravotní péče, nemusely tedy být hospitalizovány. „V součtu naše nálezy ukazují lehké, ale dlouhodobé následky covidu-19 právě u malých dětí a dospívajících,“ upřesňuje Magnusson.

„Většina dětí má mírný průběh a u této většiny nevidíme žádný vzestup v potřebě a využití jednotek intenzivní péče. To implikuje omezenou vážnost jakýchkoli možných dlouhodobých dopadů právě u dětí,“ uvedla v tiskovém prohlášení. Cílem studie byla detekce dlouhodobých efektů, které nevyžadovaly hospitalizaci. Byly mezi sebou srovnány skupiny dětí testovaných pozitivně, testovaných negativně a vůbec netestovaných.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Převážně respirační potíže

Za běžných okolností bude na 1 000 dětí ve věku 1–5 roků připadat 30 návštěv praktického lékaře během jednoho týdne. V rozmezí 3–6 měsíců po pozitivním testu na covid-19 se toto číslo zvýšilo na 34 návštěv lékaře za týden. Obdobný nárůst využití lékařské péče se projevuje i u dětí, které jsou postižené sezónní chřipkou. To potvrzuje i Magnusson a jde o další část podrobného zkoumání. Za návštěvou lékaře ovšem nemusí stát vždycky jen koronavirus.

Zatímco dospělí po nákaze covidem-19 navštěvují své lékaře s mnoha různými problémy, u dětí se jedná hlavně a převážně o potíže s dýcháním. Byly uvedeny i další problémy, ale jen zřídka. Jde většinou o kašel a celkovou znatelnější únavu. Častější návštěva malých dětí u lékaře ve srovnání s dospívajícími může mít vícero vysvětlení,“ uvedla Magnusson. Je také možné, že rodiče takto malých dětí s nimi navštíví lékaře i při méně závažných potížích.

Jak se u vašich dětí projevila případná nákaza koronavirem?

Zdroj: ScienceNorway

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články