Co se děje s tělem, když nemá dostatek tekutin? Žízeň je signál, že už jste dehydratováni

Voda je naprosto zásadní složkou pro život všech organismů včetně člověka. Tvoří víc jak polovinu naší váhy a je klíčová pro většinu funkcí našeho organismu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jakýkoli deficit týkající se správného množství vody v organismu nám způsobuje nepříjemné stavy. Je přitom jedno, jestli vodu ztrácíme skrze dehydrataci, nemoc, cvičením nebo kvůli stresu. Nejdříve se obvykle cítíme žízniví a unavení, následuje slabá bolest hlavy. To celkem logicky vede k vyššímu stupni podrážděnosti a obecnému úpadku psychiky a mentálního výkonu. Přitom stále ztrácíme vodu skrze vlastní dech, vylučováním a také skrze pokožku.

Naše životodárná kapalina

Většina zdravých lidí pohodlně reguluje množství vody ve svém organismu prostým jídlem a pitím, jak jim velí vlastní pocit hladu a žízně. Tohle je ovšem o dost náročnější u dětí, nemocných, starých lidí, atletů a lidí s namáhavou fyzickou profesí. Obzvláště pak během horkých dní. Jakmile se však cítíte žízniví, vaše tělo už trpí dehydratací. Mechanismus žízně je lehce opožděný za skutečným stupněm hydratace těla.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výzkumy přitom ukazují, že už tak drobná dehydratace jako 1 % úbytku vody má negativní dopad na naši náladu, pozornost, paměť a také motorickou koordinaci. Data si v tomto ohledu trošku protiřečí, ale vypadá to, že s dehydratací poklesá úroveň kapalin v mozkové tkáni. Tím dochází k redukci výkonu a dočasnému ovlivnění funkcí na buněčné úrovni. Jak ztrácíme vodu bez náhrady, houstne nám krev a ledviny začínají vodu zadržovat.

Hustota krve a další komplikace

Čím koncentrovanější se naše krev stává, tím náročnější je pro kardiovaskulární systém s ní operovat a udržovat srdeční tep a krevní tlak. Jakmile je dehydrované tělo vystaveno náročné situaci – cvičení nebo tepelnému šoku – zvyšuje se riziko vyčerpání a kolapsu. To může způsobit například omdlení, pokud v takové situaci a stavu vstaneme příliš rychle nebo přejdeme z výrazného chladu rychle do tepla.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Množství přijaté vody pro optimální hydrataci je obtížné určit. Je to věc individuální, která se také odvíjí od okolností. Ovšem průměrné adekvátní množství pro dospělého muže a ženu je 3,7 a 2,7 litru za den. Aspoň 80 % celkového objemu vody bychom měli získat přímo skrze nápoje, zbývajících 20 % pak z potravy. Jde ale pouze o velmi hrubý návod, ideální metodou je průběžně upíjet podle chuti a potřeby, nikoli do sebe „nalít“ velké množství najednou.

Zdroj: Afr

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články