Větší oční zorničky jsou známkou vysoké inteligence, tvrdí vědci. Podívali jste se už do zrcadla?

Někdy stačí krátký pohled do něčích očí, abychom zjistili, jak se opravdu cítí. Dá se tak rozeznat štěstí, smutek, strach i hněv.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pozornost k očím upírají i kriminalisté, protože je tak možné detekovat lež. Jedná se o tzv. mikrovýrazy, které se dají rozeznat. Jenže oči mohou také ukazovat vodítko ke stupni inteligence osoby. Poslední studie dokonce prokázaly, že lidé s většími zorničkami jsou chytřejší než ti s menšími. Pro upřesnění se jedná o ty černé tečky uprostřed našich očí, jejichž velikost se obvykle pohybuje v rozmezí 2 – 8 milimetrů.

Oko, nejen do duše okno

Zorničky primárně slouží k regulaci množství světla, které se do oka dostává, a chrání tak sítnici. Právě pohlcování světla je důvodem, proč jsou zorničky černé. Krásně je můžete pozorovat například u koček, které je svírají do škvírek na denním světle a večer roztahují. I naše zorničky se mění podle situace, kromě věku jde ale hlavně o náš vnitřní emoční stav. Roztažení zorniček značí pozornost upřenou na konkrétní věc. U žen jde o jeden ze znaků projevu zájmu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Studie provedená Technologickým institutem v Georgii srovnala 500 lidí ve věku 18 – 35 let ve městě Atlanta. Cílem bylo srovnání tři složek kognitivních funkcí – řešení problémů, soustředění a paměť. Řešení problémů souvisí s tzv. fluid intelligence, tedy uměním řešit problémy vyžadující znalosti, které nemáme. Během testů vědci zjistili, že lidé s většími zorničkami si právě v tomto ohledu vedli znatelně lépe.

Více složek inteligence

V testu soustředění byl výsledek obdobný. Lidé měli rozeznat písmeno a nenechat se rozhodit blikající hvězdičkou, která se pohybovala po obrazovce. Nakonec si měli na nějakou dobu zapamatovat konkrétní informaci. Opět se prokázala souvislost lepších výsledků v testu a větších zorniček účastníků. Všechny tři testy tedy dopadly poměrně jednoznačně, jenže co to vlastně znamená a jak to vysvětlit?

iZdroj fotografie: Pixabay

Podle další studie jsou zorničky napojeny na locus coeruleus, část mozku, která kontroluje vyšší kognitivní procesy. Což nahrává závěru, že čím funkčnější tato oblast mozku je, tím rozšíření se objeví právě v zorničce, tedy bude větší. Vlastně by to nemělo být tak překvapující, protože oči jsou v zásadě prodloužením mozku. A stejně jako on zpracovává podněty zachycené právě očima, projeví se jeho schopnosti i v druhém směru, kdy je zachytíme uprostřed oka.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články