Co vlastně znamená téměř stoprocentní účinnost vakcíny proti covid-19? Mýty, které kolují kolem očkování ovlivňují průběh celé pandemie

Nejspíš jste zaslechli, že vakcína Pfizeru má účinnost 95%, Moderny 94% a Johnson & Johnson 66%. Ale co ta čísla vlastně reálně znamenají?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rozhodně to neznamená, že 5 % očkovaných se nakazí a taky se nejedná jen o akademickou otázku. Jak lidé těmto číslům rozumí totiž ovlivňuje, jak o očkování vůbec přemýšlí, jestli ho podstoupí a jak se budou cítit po něm. Tohle všechno přitom ovlivňuje průběh celé pandemie koronaviru, takže informovanost a vysvětlování zdánlivě srozumitelných údajů je opomíjená, leč stejně důležitá záležitost jako samotný vývoj léčiv a vakcín.

Takže jak si mají lidé tato čísla vykládat?

Pro lidi je obecně důležité pochopit, že jde o extrémně účinnou vakcínu a je mnohem efektivnější, než by si mohli mnozí myslet. Běžným omylem je nedorozumění, že efektivita 95 % znamená, že během klinických zkoušek dostalo 5 % lidí covid. Ale to není vůbec pravda – reálné procento lidí, kteří při klinických testech Pfizeru či Moderny dostali covid, bylo asi stokrát nižší, tedy 0,04 %. Jaký je tedy reálný význam tohoto údaje, se kterým všichni operují?

iZdroj fotografie: Pixabay

Účinnost vakcíny ve výši 95 % jednoduše znamená, že očkovaný člověk má o 95 % nižší riziko, že dostane covid-19 ve srovnání s lidmi, kteří očkováni nebyli. Jinými slovy očkovaná skupina během zkoušek Pfizeru měla 20krát nižší šanci nákazy covidem než ta neočkovaná. To dělá z této vakcíny jednu z nejúčinnějších, jakou vůbec máme k dispozici. Pro srovnání dvou dávková vakcína proti spalničkám má efektivitu 97 %.

Definice případu covidu

Taková vakcína proti sezónní chřipce má efektivitu někde mezi 40 až 60 % a liší se podle roku a podle konkrétního kmenu chřipky. Stále ovšem ochránila v USA před chřipkou asi 7,5 milionu lidí během let 2019 – 2020. Takže pokud efektivita znamená méně případů covidu, co se počítá jako „případ covidu“? Jak Pfizer, tak i Moderna definují „případ“ jako přítomnost aspoň jednoho symptomu (jakkoli mírného) a pozitivní test na covid.

iZdroj fotografie: Pixabay

Johnson & Johnson definoval „případ“ jako pozitivní test plus aspoň jeden z průměrných symptomů nebo dva mírnější. Je ovšem velmi zrádné nějak přímo porovnávat efektivity mezi vakcínami jednotlivých výrobců. Jejich klinické testy se totiž odehrávaly v odlišných oblastech s rozdílnou populací a také v trochu odlišných časových obdobích vývoje pandemie, když po světě kolovaly různé varianty covidu-19. Navíc jde o ochranu před symptomy, nikoli před nakažením.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články