Co když byl Shakespeare podvodník: Jeho díla má údajně na svědomí někdo úplně jiný

Shakespeare byl podvodník, jeho díla ve skutečnosti nenapsal on. Historici mají jasnou teorii, jde o jeden z největších podvodů v historii, který dodnes lidi rozděluje na dva nesmiřitelné tábory.

Shakespeare i Zdroj fotografie: Brice Stratford / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Díla Williama Shakespeara jsou známá po celém světě a dodnes jsou považována za naprostý skvost anglické literatury. Přesto dodnes není jasné, jestli těch 36 slavných her a 154 sonetů skutečně složil tento slavný bard. Už léta se v odborných kruzích vedou dohady o tom, kdo byl vlastně skutečný Shakespeare. Vážně vše napsal chudý pisálek ze Stratfordu nebo se za slavným pseudonymem skrývá vysoce postavený šlechtic?

Kdo byl William Shakespeare

Muž jménem William Shakespeare byl narozen v malém anglickém městečku Stratford. Několik let žil v Londýně, kde se živil jako divadelní herec. Zbytek života pak strávil zpět ve Stratfordu, kde v roce 1616 umírá. Jedná se však o pouhé střípky života, které jsme schopni doložit historickými údaji.

Dochoval se například oddací list, podle kterého se Shakespeare oženil s Annou Hathawayovou. Dále víme, že se jim narodily tři děti a Williamův podpis lze dohledat také na pár obchodních smlouvách. Žádné dochované dokumenty však nepoukazují na jakoukoliv spojitost s literárními díly, které jsou jménu William Shakespeare přisuzovány.

Shakespeare
iZdroj fotografie: William Shakespeare / Creative Commons / CC BY-SA
Kdo ve skutečnosti napsal slavná díla Williama Shakespeara?

Nedostatek důkazů vytváří spekulace

Tento nedostatek jasně doložitelných důkazů o autorství nejslavnějších děl anglické literatury přispívá ke vzniku různých spekulací. Mnozí autorství Williama Shakespeara už léta zpochybňují. Argumentují, že muž pocházející z tak nuzných poměrů přece nemohl mít tak bohaté povědomí o politických záležitostech anglického dvora. Mezi skeptiky můžeme najít také několik významných jmen, jako například Sigmud Freud, Mark Twain nebo Charlie Chaplin.

Někteří přisuzují autorství Shakespearových děl například Francisi Baconovi. Ve 20. letech 20. století se však objevil názor, že William Shakespeare byl ve skutečnosti šlechtic jménem Edward de Vere, sedmnáctý hrabě z Oxfordu. Podle této teorie musel hrabě kvůli častému politickému zaměření her používat pseudonym.

Funguje opravdu kletba velkého Shakespeara? Nebo proč nebylo možné narušit hrob velkého klasika dramatu?

Dva nesmiřitelné tábory

Vedle vytrvalých skeptiků však stále existuje silná skupina příznivců skutečného Williama Shakespeara. Nejsilnějším argumentem je skutečnost, že například hrabě z Oxfordu zemřel v roce 1604, zatímco některá ze Shakespearových neslavnějších děl byla vydána mnohem později. Podle nich nemůže být autorem slavných děl nikdo jiný než sám William Shakespeare a zmíněné skeptiky označují za snoby, kteří nejsou schopni přijmout fakt, že i obyčejný muž mohl dosahovat úrovně génia.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články