Funguje opravdu kletba velkého Shakespeara? Nebo proč nebylo možné narušit hrob velkého klasika dramatu?

Slavný dramatik William Shakespeare věděl mnoho o čarodějnicích, kletbách, pověrách i posmrtném životě. Jeho spisy plné těchto tajů budí dodnes strach.

i Zdroj fotografie: Uživatel BatyrAširbajev98 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jak jinak si pak vysvětlit jeho poslední strašidelnou báseň, která zní jako perfektní kletba? Génius pera se nebál pouze smrti, ale hlavně narušení svého hrobu vetřelcem. Existuje ale opravdu Shakespearova kletba a kde je vlastně dnes umělcova lebka? Shakespeare, jeden z největších dramatiků světové literatury, byl pohřben v kostele Nejsvětější Trojice ve svém rodném Stratfordu nad Avonou. A na jeho hrobě je také poslední varování.

Narušitele stihne tvrdý trest

„Dobrý příteli, pro Ježíše, zdrž se vykopávání prachu, který je zde: Blahoslavený muž, který šetří tyto kameny, a proklet, kdo se dotkne mých kostí.“ Geniální dramatik se podle mnoha historických textů vandalů velmi obával. Měl za to, že jeho pozůstatky budou po smrti narušeny a odvezeny jako suvenýr. V té době byla navíc těla často exhumována kvůli průzkumu, případně nebylo na hřbitově dost místa na uložení ostatků.

Vykradači hrobek při hledání cenností nepohrdli ani kopáním, podobně jako ti v Egyptě. Shakespearovy obavy byly tedy opodstatněné, ale fungovala jeho kletba? K celé věci se váže několik zajímavostí. Zaprvé existuje názor, že kletbu nenapsal přímo on. Zadruhé je William pohřben se 4 členy rodiny, jeho náhrobek však jako jediný neobsahuje jméno mrtvého. Místo toho je na něm jen a pouze tato báseň. To vyvolává nejrůznější dohady.

Kde je dnes Shakespearova lebka?

V roce 2016 uběhlo od smrti génia 400 let a badatelé se poprvé rozhodli k průzkumu jeho hrobu. Pomocí radaru mohli bez problémů nahlédnout dovnitř, aniž by cokoli narušili. Závěry byly ovšem zklamáním. Varování se zřejmě „nechytlo“, protože v hrobce chyběla jeho lebka. Podle jednoho článku vykopal Shakespearovu lebku už v roce 1794 muž jménem Frank Chamber. Moderní archeologové pak potvrdili porušení půdy v místě hlavy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dnes už ovšem místo pobytu lebky nikdo nezná. Badatelé plánují provedení forenzního zkoumání, aniž by – v souladu s jeho poslední vůlí – narušili umělcovy ostatky. Otevřená je také otázka, zda Frank Chambers na vlastní kůži zažil Shakespearovu kletbu. O této zkušenosti bude ale možná v budoucnu moci vyprávět právě forenzní tým. Třeba vyřeší i otázku, zda vůbec stojí za to věnovat takovým uměleckým vtipům pozornost.

Které dílo slavného dramatika máte nejraději?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články