Test vnímavosti: Dokážete za 10 sekund najít na tomto obrázku číslo 9, nebo zklamete jako většina?

Takových 10 sekund je jen malý časový úsek, čas je ovšem zajímavý koncept. Fascinuje člověka od počátku věků, ještě víc od té doby, co ho dovedeme měřit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tahle fyzikální veličina je zajímavá v mnoha ohledech. A nejen tím, jak se v některých částech světa dvakrát ročně posune. Otázkou je třeba čas na severním pólu nebo země s největším počtem časových pásem. Hodně lidí také stále fascinuje nultý poledník, který prochází Královskou observatoří v londýnském Greenwichi. Proč je zrovna tam a k čemu slouží? Čas je prakticky jediná „surovina“, které máme všichni denně stejný objem, ale pořád nám chybí.

Zákulisí časových pásem

Nejvíce časových pásem má Francie. Nejdřív to zní podivně, uvědomte si ale počet jejích zámořských území. Těch má po celém světě dohromady 12. Druhé místo drží Rusko a Spojené státy, jejichž území zabírá celkem 11 časových pásem. Pravda, Amerika jich má oficiálně jen 9, dvě zbývající jsou na neobývaných územích. Pak existují i země, kde se časová pásma dělí na půlhodiny, třeba Austrálie, Indie či Kanada. Kdepak se skrývá číslo 9?

Severní i jižní pól planety jsou dvě oblasti, kde se časová pásma prakticky uplatnit nedají. Na obou se totiž sbíhají zeměpisné souřadnice, což platí i pro časová pásma. Teoreticky je tak čistě na vás, v jakém pásmu si tam zvolíte fungovat. Tedy za předpokladu, že se skutečně fyzicky ocitnete na konkrétním bodě jednoho nebo druhého pólu. Severní pól je v Severním ledovém oceánu. Protože je trvale neobydlený, není ani potřeba zvláštního pásma.

I dětem na základce to jde, jen dospělí s tím mají problém. Najít 3 rozdíly na tomto obrázku opravdu není snadné

Každý podle svého vkusu

Jižní verze je na tom podobně. I tak tam ovšem užívání časových pásem najdete. Je tu mnoho trvalých výzkumných stanic, z nichž každá si volí to, které se jí hodí. Kupříkladu britská základna Amundsen-Scott se řídí časem Nového Zélandu. Především proto, že jí z tohoto místa přiváží zásoby. Další stanice mají vlastní čas, třeba Rusové nebo Francouzi v základně Durmonta d´Urvilla. Jestli stále tápete, tady je řešení dnešní optické výzvy.

Jak je to ale na pólech s kalendářem? No, dá se konstatovat, že tu rok prakticky sestává z jednoho dne. Půl roku tu vládne jen tma, dalšího půl roku světlo. Nultý poledník mohl být kdekoli. Vznikl však dohodou v Greenwichi v roce 1884. Záplava šestek může váš zrak snadno ošálit, takže najít mezi nimi devítku není nic snadného. Řešení různých optických hádanek je ale skvělá zábava, a navíc si tak pěkně procvičíte svůj mozek.

Jak rychle jste ve výzvě uspěli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články