Oční test pro pozorné jedince: Jen lidé se smyslem pro detail dokáží najít na obrázku odlišné číslo

Oko je jedním z nejmenších orgánů lidského těla. Jen zřídka se totiž průměrem dostane přes 24 milimetrů. Hned po mozku jde o nejsložitější aparát, který je nám znám.

i Zdroj fotografie: PGDSontay
                   

Zrakem získáváme 80 % informací o okolním světě. Dle některých zdrojů jich oko jen za hodinu zpracuje na 36 000. Začíná se přitom vyvíjet už během 4. týdne těhotenství. Během 6 měsíců po narození dojde u dítěte k vývoji centrální fixace a také konvergence. Jde o schopnost očí zaměřit se na blízký předmět. Zraková ostrost tehdy dosahuje asi 5 % toho, co dokáže dospělé oko. Půlroční dítě je ovšem schopno zaměřit se pohledem jasně na nějaký předmět. Co dalšího?

Vývoj zrakové ostrosti

Ve věku 9 měsíců je pak zraková ostrost 10 %, v jednom roce 20–30 %. Tento vývoj je u konce v sedmi letech věku, tehdy je dítě vybaveno totožně jako dospělý. Duhovka novorozence neobsahuje prakticky žádný pigment, většina dětí je tedy v této době modrooká. Postupně ho však přibývá, definitivně se ustaluje kolem 3. roku života. Jen asi u 15 % lidí se barva oka mění později. Teď však svůj zrak zaměřte na obrázek a najděte číslo 9699.

iZdroj fotografie: PGDSontay

Barva oka se může změnit i náhle, případně jen u jednoho oka. V takovém případě jde však často o projev oční choroby nebo zranění. Jako dospělí jedinci dovedeme vnímat barevné spektrum o vlnové délce 380–760 nanometrů. Jakýkoli barevný vjem charakterizuje jeho sytost, jas a také barevný tón. Liší se ovšem názory na to, kolik odstínů reálně rozlišíme. Nejvyšší možnou hranicí je dle některých zdrojů až 10 milionů barev.

Optický test: Jen 10 % lidí dokáže najít na obrázku všechna zvířata, možná to nezvládnete ani vy

Riziko zraku na silnicích

V ČR je odhadem 50 000 řidičů, jejichž zrak není nejlepší, notabene za volantem. Velká část starších šoférů totiž není schopna přesně zaostřit na palubní desku vlastního vozu bez brýlí. Stačí jen drobná vada a chodce vidí takový řidič na vzdálenost poloviční než ten se zdravýma očima. Stejný problém figuruje u dopravních značek – řidiči se špatným zrakem jich dobrou čtvrtinu vůbec nezachytí. Jestli stále tápete v rébusu, tady je řešení dnešní optické výzvy.

iZdroj fotografie: PGDSontay

Protože se v zimě slunce odráží od sněhu, může pobyt v horách potrápit oko mnohem víc než dovolená u moře. Sníh zvyšuje UV záření až o 90 %. Taková zelená tráva odráží jen asi 3 % tohoto záření. Záplava šestek a devítek dokáže pěkně potrápit oči a zamotat mozek. Pokud budete chtít svůj zrak dále potrénovat, vyzkoušejte další optické testy či iluze, při jejich řešení zlepšíte i své kognitivní dovednosti.

Jak rychle jste rozdíl zachytili?

Zdroj: PGDSontay
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články