Česká stopa ve světovém sklářství – Leopold a Rudolf Blaschkovi

Otec a syn Leopold a Rudolf Blaschkovi pravděpodobně patří k nejznámějších českým zástupcem sklářského řemesla ve světě. Svojí reputaci si vydobyli nejen slavnými skleněnými harvardskými růžemi, ale především sérií realistických skleněných modelů mořských živočichů.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Sklenění bezobratlí jako živí

Dvojice Blaschkových během let 1863 až 1890 vyrobila přes 700 druhů soch mořských živočichů. Většinu svých modelů následně věnovali k výuce na univerzitách. Jejich série přitom obsahovaly plejádu živočichů jako:

  • sasanky,
  • olihně,
  • mořské hvězdy a mnoho dalších.
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Výroba skla je uměním

Mořský svět bezobratlých je přitom pro sklářskou výrobu jako stvořený. Vzhledem k jejich křehkých tělesným schránkám se jen velmi těžko nakládají do alkoholových roztoků. Při jejich uložení navíc velmi často změní svůj tvar a dokonce i barvu. Sklo navíc velmi dobře zachytí jednotlivé nuance jejich schránek.

Ze zlatníka sklářem

Leopold Blaschko pocházel ze sklářské rodiny, ale v Čechách pracoval jako zlatník. Po dvou rodinných tragédiích ovšem odplul do Ameriky. V Americe začal pracovat jako sklář a pro amatérského botanika Camille de Rohana vyrobil sérií skleněných orchideí a dalších exemplářů.

Právě tento šlechtic v Blaschkovi objevil potenciál a přemluvil ho a seznámil ho s vedoucím Botanické zahrady a Národního muzea v Drážďanech. Ten si u Blaschka objednal sérii modelů mořských sasanek a dalších mořských živočichů.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Vzniknout mohou jedinečné kousky

Blaschko se přestěhoval do Drážďan a modelování mořských živočichů se věnoval na plný úvazek. V roce 1877 se k Leopoldovi přidal i jeho syn Rudolf, který se mu velmi záhy stal rovnocenným partnerem. Sklářská dvojice se následně stala velmi známou a přijímala zakázky z celého světa.

Momentálně se exempláře nacházejí po celém světě. Největší sbírku vlastní Cromwellova univerzita v USA . Velké sbírky najdeme také v Indii, Japonsku nebo Austrálii vždy tam, kde jednotlivé druhy živočichů skutečně žijí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články