Česká stopa ve světovém sklářství – Leopold a Rudolf Blaschkovi

Otec a syn Leopold a Rudolf Blaschkovi pravděpodobně patří k nejznámějších českým zástupcem sklářského řemesla ve světě. Svojí reputaci si vydobyli nejen slavnými skleněnými harvardskými růžemi, ale především sérií realistických skleněných modelů mořských živočichů.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Sklenění bezobratlí jako živí

Dvojice Blaschkových během let 1863 až 1890 vyrobila přes 700 druhů soch mořských živočichů. Většinu svých modelů následně věnovali k výuce na univerzitách. Jejich série přitom obsahovaly plejádu živočichů jako:

  • sasanky,
  • olihně,
  • mořské hvězdy a mnoho dalších.
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Výroba skla je uměním

Mořský svět bezobratlých je přitom pro sklářskou výrobu jako stvořený. Vzhledem k jejich křehkých tělesným schránkám se jen velmi těžko nakládají do alkoholových roztoků. Při jejich uložení navíc velmi často změní svůj tvar a dokonce i barvu. Sklo navíc velmi dobře zachytí jednotlivé nuance jejich schránek.

Ze zlatníka sklářem

Leopold Blaschko pocházel ze sklářské rodiny, ale v Čechách pracoval jako zlatník. Po dvou rodinných tragédiích ovšem odplul do Ameriky. V Americe začal pracovat jako sklář a pro amatérského botanika Camille de Rohana vyrobil sérií skleněných orchideí a dalších exemplářů.

Právě tento šlechtic v Blaschkovi objevil potenciál a přemluvil ho a seznámil ho s vedoucím Botanické zahrady a Národního muzea v Drážďanech. Ten si u Blaschka objednal sérii modelů mořských sasanek a dalších mořských živočichů.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Vzniknout mohou jedinečné kousky

Blaschko se přestěhoval do Drážďan a modelování mořských živočichů se věnoval na plný úvazek. V roce 1877 se k Leopoldovi přidal i jeho syn Rudolf, který se mu velmi záhy stal rovnocenným partnerem. Sklářská dvojice se následně stala velmi známou a přijímala zakázky z celého světa.

Momentálně se exempláře nacházejí po celém světě. Největší sbírku vlastní Cromwellova univerzita v USA . Velké sbírky najdeme také v Indii, Japonsku nebo Austrálii vždy tam, kde jednotlivé druhy živočichů skutečně žijí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sladká cesta za štíhlou postavou: Lžíce skořice s medem zatočí s nadbytečnými kily už první týden
Události247.cz
Události247.cz
Starší domy se kvůli EU stanou neprodejnými, lidé se s tím musí smířit
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rumunsko zoufale potřebuje modernizovat tankové vojsko: zájem by mohlo mít o starší Západní stroje, zvládly by i mnohatisícovou armádu
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva