Opravdu v zimě snadněji onemocníte? Odborníci uvedli mýtus na pravou míru a prozradili, jak se účinně bránit

Viry se v zimních měsících šíří snadněji než během zbytku roku. Jenže pobyt lidí venku není hlavním důvodem vyšší přenosnosti respiračních nákaz všeho druhu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kolikrát jste v dětství nebo i později slyšeli: „Když půjdeš ven bez kabátu, nastydneš.“ No, není to tak docela pravda, a jak tomu v takových případech už bývá, realita je mnohem složitější. V první řadě je třeba rozlišit jednu věc –⁠ že jste v chladném prostředí, není důvod, proč se nachladíte. Je ale pravdou, že je v zimě snadnější chytit virus působící nachlazení nebo chřipku. Chování současného koronaviru v zimě ještě moc neznáme, zbytek rozebere Dr. Libby Richards.

Jednodušší přenos viru

Mnoho virů včetně rhinoviru (který obvykle stojí za běžným nachlazením a rýmou) vydrží v zimních teplotách déle infekční a jednotlivé virové částice se také rychleji replikují. Proto se tyto breberky šíří právě v zimě víc než jindy. Pokud na sobě budete mít teplý kabát a šálu, tuto okolnost nijak nezměníte. Abychom byli přesnější, chladné počasí změní vnější membránu např. chřipkového viru, takže je pevnější a gumovitější. Tohle podle vědců usnadňuje jeho šíření.

iZdroj fotografie: Pxhere

A není to jen prostá zima, co tyto problémy způsobuje. Vzduch je obecně sušší, což je spojováno právě s ohnisky chřipky. Ve vlhkém povětří virus snadněji ztěžkne a klesá k zemi. Další důležitou okolností je reakce naší vlastní imunity právě během zimy. Vdechování chladného vzduchu může nepříznivě ovlivnit imunitní reakci v dýchacím ústrojí, díky čemuž se případný virus snadněji udrží. Proto pomáhá nošení šály přes nos a pusu.

Neodvratný deficit slunečního světla

Většina lidí je také během zimního období mnohem méně vystavena sluníčku, což je jinak náš hlavní zdroj vitamínu D. Ten je zcela klíčovou složkou pro naši imunitu. Kromě toho klesá naše fyzická aktivita – v zimních měsících odkládají lidé pohybové aktivity až třikrát častěji než jindy. Místo toho tráví mnohem víc času uvnitř, tedy v blízkosti dalších lidí, což vede k dalším přenosům kapénkových infekcí. Respirační choroby se většinou šíří v okruhu do dvou metrů.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jako by tohle nestačilo, studené počasí vysušuje membrány v očích a také hlen v nose a hrdle, které normálně zabrání přístupu viru přímo k tkáni. Prevencí je časté mytí rukou, nesahat si na tvář a hydratace organismu. Dopřejte si vyváženou stravu a buďte i v zimě aktivní. Doma častěji čistěte povrchy, kterých se dotýká více lidí. Nechte se očkovat proti chřipce, a pokud cítíte, že máte vysušený nos, zvažte koupi zvlhčovače do místnosti.

Jak předcházíte respiračním onemocněním vy?

Zdroj: NationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články