Je antibakteriální gel pouze reklamní tahák? Učitelka provedla experiment, jehož výsledek zaskočil i experty

Někdy je dobrý příklad lepší než stovka slova, hlavně když se snažíme něco vysvětlit dětem. A právě tak to udělala jedna učitelka s mytím rukou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jaralee Metcalf, která pracuje jako učitelka v Idahu, se rozhodla ukázat dětem, proč je důležité si pečlivě mýt ruce. Jejím experimentem se teď v podobných ukázkách inspiruje celý svět. Na začátku zimy začala v místní škole chřipková sezóna. A Jaralee prohlásila, že už ji hrozně otravuje, jak je pořád nemocná. I když bylo jasné, že šíření bakterií je ve škole nevyhnutelné, chtěla dětem ukázat důležitost pečlivého mytí rukou.

Sendviče v různém stádiu plesnivosti

Aby vysvětlila proces šíření bakterií a potřebnost hygieny, provedla ve třídě naprosto jednoduchý experiment. Požádala několik dětí s různě špinavýma rukama, aby se dotkly pěti plátků bílého toustového chlebu. Plátky byly všechny ze stejného bochníku a dotek dětských rukou proběhl ve stejném čase. Pak byly jednotlivé plátky s popiskem uzavřeny do sáčku a ponechány ve třídě. Tak mohly děti sledovat, co se s chlebem bude dít během jednoho měsíce.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Jaralee Annice Metcalf

První kousek byl otřen o jeden z místních notebooků. Druhý sloužil jako kontrolní vzorek, šel z bochníku rovnou do sáčku. Dalšího se dotkly děti, které si ruce neumyly. Čtvrtý kousek osahaly děti poté, co si umyly ruce teplou vodou a mýdlem. Poslední byl dotčen rukou ošetřenou dezinfekcí. Ten, který přišel do kontaktu s notebookem, vypadal po měsíci jako kompletně spálený. Jen kraje a růžek dávaly na vědomí, že se původně jednalo o chléb.

Černožluté skvrny po celém povrchu

I když učitelka podotkla, že na škole se laptopy také čistí a dezinfikují, ten použitý v projektu tato péče nejspíš nepotkala. Výsledek je naprosto úděsný. Jediný plátek chleba, který byl prakticky nedotčen, byl právě ten, u kterého se děti normálně umyly vodou a mýdlem. Tedy samozřejmě kromě kontrolního vzorku. To bylo jasným důkazem toho, jak velký efekt tato základní hygienická metoda má.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Jaralee Annice Metcalf

Ostatní plátky nepotřebovaly jakékoli vysvětlování, kombinace černých a žlutých skvrn mluvila naprosto jasně. Zajímavé přitom je, že i dezinfekce na ruce se projevila dost mizerně. Je možné, že roli sehrála špatná technika použití, to ovšem nemění nic na faktu, že zde jednoznačně zvítězilo klasické mytí rukou vodou a mýdlem. Ostatně tento návyk je neoddiskutovatelnou složkou základní hygieny a obecného fungování člověka ve společnosti dalších lidí.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články