Je čas najít ten správný budík: Jeden z nich se liší, ale najít ho je extrémně těžké. Čas běží, máte na to jen 15 sekund

Než byl vynalezen první budík, měli vstávání ostatních na práci specialisté. Ti totiž chodili od domu k domu a klepali na dveře. Tímto hlukem budili lidi uvnitř.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V některých regionech se později začalo zvonit pomocí obřího zvonu na náměstí. Všichni tak jasně věděli, že je zrovna ráno. Není to tak dlouho, co byl klasický budík vybavením každé domácnosti. Dnes jeho službu zastane mobilní telefon, protože ho má většina lidí hned u postele. Vstáváte-li ráno do práce nebo školy, bez budíku se prakticky neobejdete. Hodně lidí se budí chvilku před ním, další zase pomocí tlačítka snooze vstávání neustále odkládají.

Jednotlivé fáze spánku

Taktika buzení se konkrétním zvukem však má svoje dopady na lidské zdraví. Lidský spánek se totiž odehrává v několika cyklech, které se během noci střídají a opakují. Existuje i tzv. setrvačnost spánku, vlivem které není buzení zvukem zrovna nejvhodnější. Během usínání jsme v non-REM 1 fázi neboli polospánku. Ještě vnímáme okolí, nerozlišujeme ale snění a skutečnost. Pak nastupují fáze REM 2, non-REM 2 a non-REM 4. Který budík na obrázku se odlišuje od zbytku?

V REM fázích je mozek člověka aktivnější než v bdělém stavu. Tehdy se také zdají sny a mozek třídí informace. Fáze non-REM 4 je velmi hluboká, prudké probuzení z ní může být i nebezpečné. Postupně se však dostáváme zpátky k non-REM 1. V té se probouzíme sami, případně s asistencí budíku. Jestli se probudíte v tomto čase, není to pro tělo výrazný šok. Už se totiž samo pomalu připravuje na procitnutí, vnější podnět je tak jen jakýmsi šťouchnutím.

Na obrázku s dalmatiny se schovala panda, ale kam? Jen lidé s ostřížím zrakem dokáží na tuto otázku odpověď do 10 sekund

Riziko nalomeného zdraví

Platí to však tehdy, když organismus odpočíval dost dlouho, aby se do tohoto bodu vůbec dostal. Vyskytne-li se ovšem násilné probuzení během hlubších fází spánku, může to časem vést k potížím. U mnoha lidí byly totiž pozorovány i záchvaty a posléze kolaps organismu. Jde sice o výjimky, dlouhodobé šokové buzení ale ovlivňuje nepříjemně naši psychiku. Vede to k podrážděnosti, nevrlosti, poškození plic i srdce. Pokud stále tápete, tady je řešení.

Mobilní aplikace dnes často obsahují tzv. chytré buzení. To sleduje spánkové cykly a probudí vás tehdy, když jste v potřebném rozpoložení. Chytré budíky dovedou to samé. Odlišně zbarvené nožičky jednoho z budíků neuniknou zraku jen těch nejbystřejších řešitelů optických hádanek. Podobné úlohy procvičují vaši pozornost, zlepšují schopnost soustředění a celkově zrychlují vaše myšlenkové procesy.

Za jak dlouho jste rozdíl objevili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články