Muž hledá na skládce 8 let ztracenou bitcoinovou peněženku v hodnotě 7,5 miliardy korun

Stačila chvilka nepozornosti a Brit James Howells se připravil o miliardy korun. Z odpadkového koše se počítačový disk dostal na skládku, kde se stále skrývá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jako většina kryptoměn je bitcoin nevystopovatelný a v prvních dnech těžby jste nemohli ani zálohovat svoji peněženku. To se vymstilo těm, kteří zapomněli heslo, ale také smolařům, kteří disk s peněženkou ztratili. James Howells, 35letý inženýr informačních technologií, měl dva identické pevné disky, z nichž jeden obsahoval soukromý klíč potřebný k přístupu k bitcoinům. Místo radosti mu však zbyly oči pro pláč.

Vyhozený poklad

Při jarním úklidu v roce 2013 vyhodil James Howells z Newportu ve Walesu starý pevný disk. Neuvědomil si, že disk obsahuje peněženku se 7 500 bitcoinů, které v prvních dnech kryptoměny měly hodnotu 500 000 liber (přes 14,5 milionu korun). V dnešní době by jejich hodnota byla ještě vyšší. Pohybovala by se v řádu miliard korun.

James Howells has long been a well-known person in the bitcoin world. He is best known for literally throwing away 7,500…

Zveřejnil(a) Amazing Things dne Čtvrtek 19. listopadu 2020

Jakmile si muž svoji chybu uvědomil, pustil se do zoufalého hledání. Oslovil pána, který na skládce pracuje, a ten ho svým náklaďákem odvezl na místo, kde by se disk mohl nacházet. Nešťastník již osm let prohledává skládku o velikosti fotbalového hřiště. Probírá odpadky a doufá, že někde mezi nimi objeví svůj ztracený poklad. 

Neúnavné pátrání

Svoji beznaděj popsal v rozhovoru pro deník The Guardian v roce 2013. „V této situaci se můžete buď smát, nebo brečet. Myslím, že jsem smířený s tím, že disk nikdy nebudu schopen najít.“ Po tomto rozhovoru Howells téměř ztratil naději, že někdy majetek získá. Přesto zahájil pátrání a doufá nejen v nález disku, ale také v jeho čitelnost. Sklíčený svým marným hledáním dokonce naverboval další lidi. Slíbil jim bohatou finanční odměnu, pokud mise skončí úspěchem.

iZdroj fotografie: Marco Verch Professional Photographer / Creative Commons / CC BY

Šance na šťastný konec se však zmenšuje. Zvláště poté, co rada Newportu zakázala dobrovolníkům vstup na skládku. S odvoláním na ekologické škody, které by způsobilo hromadné prohrabávání skládky, chybějící povolení k prohledávání odpadků a absenci důkazu, že se disk na místě opravdu nachází, tak pohřbili Howellsovu naději na nalezení ztraceného bohatství.

Jak byste se zachovali v podobné situaci?

Zdroj: IFLScience, TheGuardian

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články