Proč nevíte, že vám komár v danou chvíli saje krev? Zákeřný postup tohoto parazita je doslova geniální

Štípnutí komárem není nic příjemného, hlavně v letních měsících se jich rojí víc, než je zdrávo. Neškodí ale trochu proniknout do mechanismu, jakým operují.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Komáří štípanec si většinou jen podrbeme nebo namažeme něčím, co má svědění omezit. Málokdy se ale zamyslíme nad tím, co se během něj vlastně děje a co způsobuje onen nepříjemný projev. Podle jednoho z výzkumů je hlavním viníkem komáří slina. Ta slouží jako nástroj pro odvrácení pozornosti oběti, zatímco se komár pohodlně krmí nejcennější tekutinou v živočišné říši, tedy naší krví.

Odvrácení pozornosti při útoku

Podle četných pozorování potřebuje komár asi 4 minuty k tomu, aby se naší krve pořádně napil. Jasným problémem je, že kdybychom mu věnovali pozornost od začátku, vydrží sotva několik vteřin, než se potká s naší rukou. Už jen proniknutí sosákem do kůže je bolestivé a nepříjemné a za normálních okolností by vedlo k okamžitému odhalení. Jenže komáří slina je činidlem, které kůži dovede otupit, takže úvodní kousnutí necítíme.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pak už dotěrný vetřelec začne hledat cévky pod kůží a bodá tak dlouho, dokud na nějakou nenarazí. Jakmile k tomu dojde, použije komár svou slinu znova. Tato tekutina obsahuje asi stovku proteinů, které mají několik účelů, a jedním z nich je potlačení srážlivosti krve. To značně usnadňuje její nasávání. Problémem komára je totiž to, že jakmile je céva poškozená, začne se léčit a znemožnila by tak právě nasávání krve. Slina tento problém obejde.

Svědění pochází z naší alergie

Ano, potřetí se projevuje komáří slina a proteiny, které obsahuje. Nejsou smrtelné ani toxické, stejně ale způsobují svědění, zarudnutí a také otékání, všechno v rozdílných individuálních mírách. Jsou dokonce šťastlivci, kteří komáří bodnutí vůbec nevnímají a ono se na nich nijak neprojevuje. Největší reakce se dostavuje u prvních štípanců, které se u nás v životě objeví.

iZdroj fotografie: Pxhere

Komáři kladou vajíčka do klidných vod, takže se nemohou množit v lokalitách, kde je po většinu roční doby led. Výsledkem toho je, že obyvatelé těchto regionů jsou jejich obětí jen velmi zřídka. Pokud se ale takový člověk přesune například do tropů, kde jsou komáři naprosto běžným hmyzem, první štípnutí může být velmi závažné. A v případě, že má taková osoba navíc alergii, o které zatím neví, mohou být následky ještě horší.

Možnosti, jak se proti komárům chránit

Komáry v první řadě přitahuje náš tělesný pach, který má na svědomí řada mikrobů žijících v naší pokožce. Použití antibakteriálního mýdla, a to hlavně na nohy, může toto riziko eliminovat. Je také dobré používat repelent, zvláště v letních měsících. Kromě běžně prodejných funguje také eukalyptový olej, který se proti komárům velmi osvědčil. Dalším faktorem je také kvalita vzduchu, konkrétně to, co produkujeme při dýchání.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jako lidé využíváme při dýchání kyslík a následně vydechujeme oxid uhličitý. Komáři mají na tento plyn vynikající detekci a poznají tudíž „vydýchané“ prostory. Pokud si tedy večer větráte a necháte plně otevřená okna, nabízíte komárům přímý vstup, a ještě jim máváte před očima signální vlajkou. Ano, v létě je večer ideální dobou na to vyměnit vzduch v místnosti. Dohlédněte ale na to, aby v oknech byly aspoň záclony, ideálně sítě proti hmyzu, a nejspíš omezíte nepříjemná překvapení.

Máte s komáry problémy, nebo vás netrápí?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články