Napadlo vás někdy, proč nemají hrdinové Disneyho pohádek zpravidla matku? Důvod vás překvapí

Ve filmech od Disneyho je většina rodin nekompletních. Přestože jsou tyto příběhy lidmi milovány a jsou plné hřejivých momentů, postavy matek v nich často chybí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tento fakt se týká mnoha animovaných děl a zanechává otázku, proč právě taková podstatná osoba v příběhu chybí? Matky mají na náš život nevyhnutelně velmi silný vliv. Živí nás, starají se o naše blaho, od dětství nás vychovávají a často dávají rady i v dospělosti. To samé platí i pro kreslené matky v animovaných filmech. A i když hrají v životech postav důležitou roli, velmi často v nich nejsou fyzicky přítomné. Důvod osvětluje producent Don Hahn.

Příběhy o růstu a dospívání

Bambi, Popelka ani Bella z Krásky a zvířete nemají na začátku příběhu svou matku, případně o ni přišly. Právě z toho důvodu je hlavní postava vychovávána otcem. A jestli si myslíte, že jde jen o pouhou náhodu, nejspíš tomu tak vůbec není. Tyto postavy jsou také shodou okolností tlačeny do mnoha složitých a náročných situací a je pro to velmi dobrý důvod. Podle výkonného producenta Dona Hahna jsou Disneyho filmy hlavně o dospívání.

iZdroj fotografie: Pxhere

„Jeden z důvodů je ryze praktický, protože jde obvykle o snímky dlouhé 80–90 minut, a navíc Disneyho filmy jsou o dospívání. Jsou přesně o tom konkrétním dnu ve vašem životě, kdy musíte přijmout odpovědnost. Simba uteče z domova, ale musí se vrátit zpátky.“ Seznam postav, které musí tímto způsobem vyrůst, pokračuje dál. Anna a Elsa z Ledového království, Rapunzel z Na vlásku, Aladin a Jasmína nebo Ariel z Malé mořské víly.

Rychlejší proces při absenci rodičů

Hahn pokračuje: „Ve zkratce lze říct, že postavy dospějí mnohem rychleji, když je odříznete od rodičů. Bambiho maminku zabijí, takže dospět musí. Bella má jen otce, který se ale ztratí, takže musí zaujmout jeho pozici. To je příběhová zkratka.“ Další teorie je spojená s životním příběhem samotného Walta Disneyho. Ve 40. letech koupil Disney svým rodičům dům a později při nehodě s kotlem přišel právě o matku. Tato událost ho poté pronásledovala.

iZdroj fotografie: Pxhere

To je dle Hahna další důvod, proč i v jeho příbězích matky chybí. Mateřská postava totiž znamená starostlivost a bezpečí. A díky jejich absenci jsou protagonisté nuceni rychle dospět, rozhodovat se a ve výsledku tak psát své vlastní příběhy. Ostatně to je nejspíš ten důvod, proč jsou tyhle příběhy i po letech tak oblíbené. Proč lákají další zpracování a neomrzí, i když jsme je viděli mnohokrát. Jsou to totiž situace ze skutečného života.

Jakou Disnyeho pohádku máte nejraději a proč? Měnil se výběr s věkem?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články