Francouzský venkov terorizovala během 18. století několik let záhadná šelma. Za dobu svého řádění vzala stovky životů, hlavně se jednalo o ženy a mladé dívky.
Do vesnic přicházeli lovci z celé země, aby ji zabili nebo alespoň chytili. S řáděním si nicméně nedokázali poradit ani ti nejotrlejší a nejzkušenější. Vybavení nerozhodovalo, selhali i profesionální vojáci. Po tisíci dnech pak útoky ustaly stejně náhle, jako začaly. Zanechaly nesmazatelnou stopu v životech vesnic, historii i ve folklóru. Gévaudanská bestie se pak stala námětem příběhů, pověstí, legend i mnoha konspirací.
První oběť neznámé bestie
Dne 30. června 1764 bestie napadla a zabila čtrnáctiletou Jeanne-Boulet poblíž její vesnice. Tato smrt byla zachycena matrikou a stala se prvním jménem v dlouhém seznamu obětí zuřivé bestie. Útoky už od počátku děsily vesničany svou brutalitou, netvor nezabíjel jen pro potravu. Své cíle trýznil tak, že v tom mohla být i touha po pomstě a prosté potěšení ze způsobené bolesti. Tehdejší svědci ji popsali nejčastěji jako vlka.
Ti byli ostatně v oblasti běžní a občas zabili ovci nebo jiný dobytek. U nich ovšem obyvatelé věděli, jak je zastrašit, což však na bestii neplatilo. Podle popisů šlo o tvora s červenou srstí, černým pruhem na zádech a dlouhým ohonem. Měl mít také zarudlé nebo hněvivé oči a mohl chodit i po zadních. Vydával zvuky, které se nepodobaly ničemu známému, a byl tak rychlý, že za jediný den dovedl uběhnout neuvěřitelných 40 kilometrů.
Hororová podívaná a selhavší armáda
Své oběti často nechal částečně sežrané, rozkousané či rozsekané. Chybějící končetiny nebo hlava byly někdy nalezeny i desítky metrů od těla. Pro náhodné svědky tedy skutečný horor. Většinou šlo o rolníky, kteří žili v drsných podmínkách a daleko od krále či dvora. Šelma vybírala často ženy a mladé dívky, takže lidé se záhy báli opouštět své domovy a stejně tak posílat děti na pole. Nikdo nevycházel v noci a řádění tak ohrožovalo chod vesnic.
Několik měsíců po prvních útocích se případem začali zabývat muži královské jízdní pěchoty v čele s kapitánem Duhamelem. S pomocí vesničanů pročesali celý les, tvora však nenašli. Dokonce se převlékli do šatů jako návnady, všechno bylo ale marné. Za 7 měsíců tak region opustili. Po 7leté válce ztratila Francie několik kolonií a král se stal velmi neoblíbeným. Příběh o bestii se tehdy stal námětem mnoha článků a panovník musel reagovat.
Král vysílá svého osobního lovce
Vypsal proto odměnu na její hlavu, což přilákalo mnoho lovců. Ti se řídili sadou pravidel a museli přinést hlavu zvířete, s bestií to však nebylo tak jednoduché. Zasáhl tedy král, jako zkušený lovec poslal do regionu svého přítele. Selhání bylo tedy nemožné, v sázce byla pověst koruny. Kolem poloviny září se se svými muži vypravil do lesa kolem opatství des Chazes, kde ulovili obrovského šedého vlka, kterého místní ihned poznali jako bestii.
O několik týdnů později ovšem přišly další útoky, pro krále však šlo o uzavřený případ. Vesničané se tedy museli spolehnout sami na sebe. Teprve během léta roku 1767 ukončil život bestie mladý farmář Jean Chastel. Po jednom z útoků spolu s dalšími sledoval zvíře do lesa, kde ho pak zastřelil. Ostatky byly sotva prozkoumány a pohřbeny na neznámém místě. Budoucí vědci ji tak nemohli studovat a dále osvětlit celou záhadu.
Jaké podobné tajemné zvíře vás napadá?