Kdy, kde a proč se na obloze formují světelné sloupy? Vzácný optický jev, který děsí pozorovatele svým nadpřirozenem

Na obloze běžně vidíme mraky, stopy páry za letadlem a občas duhu. Pokud se však objeví svislé barevné zářící pruhy, každého to nejspíš šokuje.

i Zdroj fotografie: Christoph Geisler / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Objevuje se hodně výkladů tohoto jevu včetně jeho nadpřirozené podstaty. Lidé nepolíbení fyzikou pak nejspíš dojdou k závěru, že naši planetu navštívili mimozemšťané, že se blíží poslední soud nebo něco podobného. Realita však nemá co dělat ani s cizími návštěvníky, ani s dalšími katastrofickými scénáři. Světelné sloupy jsou velmi krásný a současně extrémně vzácný optický jev. Proto jeho spatření považujte téměř za čest.

Za tmavých chladných nocí

Světelné sloupy se řadí mezi tzv. halové jevy. Jde o fotometeory (optické úkazy), které vznikají při průchodu světla kapičkami vody či krystalky ledu. Jedním z příkladů je notoricky známá duha, patří sem ale i boční slunce nebo halový oblouk. Světelné sloupy je možné vidět nejčastěji za mrazivých nocí nebo pod světelnými zdroji, tedy například pouličními lampami. Projevují se vždycky vertikálně a mají je na svědomí právě ledové krystalky rozptýlené ve vzduchu.

Za vhodných podmínek se v místě sejde dostatek krystalků ledu ve tvaru šestiboké destičky nebo hranolu. Ty se pak působením gravitace a atmosférického vztlaku zcela přirozeně zorientují horizontálně. Pro vnějšího pozorovatele se stávají houfem droboučkých zrcátek, která odráží světelné paprsky z nejrůznějších okolních zdrojů. Jsou-li tyto krystalky ve větším uskupení a ve větší výšce, efekt se sčítá. Pak vytváří jedno velké zrcadlo.

Sloup vedoucí od slunce či měsíce

Sloupy jdou vždy vertikálně od slunce nebo měsíce a na obloze jich podle podmínek může být hned několik. Obvykle se jeví jako bílé, růžové nebo žluté, v závislosti na přítomných světelných zdrojích. Při červeném západu slunce bude tedy sloup také červený. Nejspíš na ně nenarazíte v nižších zeměpisných šířkách, protože se projevují jen při velmi nízkých teplotách. Jsou proto k vidění například v Norsku, na Aljašce nebo v Kanadě.

iZdroj fotografie: Timmy Joe Elzinga / Creative Commons / CC BY-SA

Objevují se ale i jižněji, například v Rusku, Bělorusku (jen v zimě) a obyvatelé USA je zachytili v Arizoně, San Franciscu a také Západní Virginii. Šlo o následek nízkých teplot vyskytujících se současně s vysokou vlhkostí vzduchu. Pokud na ně tedy narazíte, užijte si vzácnou světelnou show, která skutečně nemá nadpřirozený původ. Příroda umí zkrátka jen vytvářet neuvěřitelně okouzlující jevy, které člověka dovedou zcela omráčit. A to je jen dobře.

Jakou nejpodivnější věc jste kdy na obloze spatřili?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články