Jedna z nejpopulárnějších hypotéz o vzniku Země byla vyvrácena. Vědci vzápětí potvrdili jinou

Přesné složení Země je doposud nejasné, avšak studie poukazují na možnosti vzniku naší planety a její patrné podobnosti s Marsem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nová studie mezinárodního týmu astronomů vyvrátila jednu populární hypotézu o původu Země, ale potvrdila jinou. Ukázalo se, že naše planeta, stejně jako Mars, pravděpodobně vznikla v důsledku srážky obřích vesmírných těles o velikosti Měsíce. Do praxe byly uvedeny dvě hypotézy, které se předložily už v předchozích studiích. Dříve počítačové simulace identifikovaly dva hlavní způsoby, jak se formují kamenité planety, jako je Země.

Teorie formování planet

První diskutabilní tvrzení naznačuje, že v rané fázi existence sluneční soustavy se planety začaly formovat z jakéhosi zárodku. Jednalo se o vesmírná tělesa o velikosti Měsíce nebo dokonce i větších vesmírných těles. Tento model naznačuje, že taková „embrya“ by se mohla pravidelně srážet, což by vedlo ke vzniku planet.

V podstatě jako zimní koule

Alternativní teorie naznačuje, že Země se formovala po velmi dlouhou dobu. Zároveň k sobě neustále přitahovala drobné kameny kosmické velikosti. Dá se říci, že byly k Zemi tak trochu nasměrovány z vnější sluneční soustavy. Tyto kameny se postupně slepovaly a hromadily, až nakonec vytvořily planetu jako sněhovou kouli.

iZdroj fotografie: Unsplash

V nové studii vědci analyzovali 22 gramů materiálu odebraného ze 17 meteoritů, které se na Zemi dostaly z Marsu. Je jasné, že se jedná o nejstarší meteority. Předpokládá se, že byly vyvrženy z povrchu Rudé planety v rané fázi její existence. Tehdy starověké asteroidy tuto Rudou planetu bombardovaly.

Podobnost Země a Marsu

Analýza studovaných materiálů ukázala, že pevné horniny Země a Marsu jsou svým složením podobnější meteoritům z vnitřní části sluneční soustavy. Jen asi 4 % jejich složení jsou podobná horninovému materiálu ze soustavy vnější. Autoři práce poznamenávají, že jejich studie pokryla největší objem meteoritů, jaký kdy byl pro takovou analýzu použit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Názor jednoho významného vědce

Hlavní autor studie Christoph Burckhardt pokládal ve svých materiálech otázku týkající se vzniku Země a jejího přesného složení. Vědec podotýká, že postupné slučování menších vesmírných hornin může hrát důležitou roli při vzniku kamenných planet kolem jiných protohvězd. V případě Země však byla tato role pravděpodobně nevýznamná. Studie naznačuje, že naše planeta vznikla v důsledku srážky velkých objektů o velikosti Měsíce.

Pokud jde o „vesmírné oblázky“, drtivou většinu z nich k sobě podle autorů díla stáhl Jupiter. Na Zemi se jednoduše řečeno nedostaly. Výsledky také naznačují, že Země a Mars pravděpodobně kdysi absorbovaly materiál obřích vesmírných těles, která jsou v současnosti vědě neznámá. Časem však nové technologie a rozsáhlejší studie pravdu ukážou.

Jaké další teorie o vzniku Země znáte?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články