Planeta Země nás zřejmě nikdy nepřestane udivovat svými záhadami a tajemství, jež ve svém nitru ukrývá. Každou chvíli můžeme být svědky nejrůznějších zážitků a událostí, které mohou mít velké vlivy na naše lidské životy. Planeta Země je jednou z mnoha planet a zřejmě nikdy nepoznáme úplně všechno, čeho je schopna.
Můžeme ovšem sledovat jevy, kterými nám planeta dává jasně najevo, že je živá. O sopečných erupcích jste určitě už slyšeli, ale slyšeli jste, že v parku Yellowstone byla zaznamenána erupce, která je podle statistik největší za posledních 5 let?
Rozpohybovala Severní Ameriku
Tato velká erupce je podle vědců a odborníků jednou ze dvou nově zjištěných supererupcí, které rozpohybovaly kontinent Severní Ameriky a svět obecně. Došlo k tomu před 9 miliony let, což je v rámci celého vývoje planety nepatrné číslo. Národní park Yellowstone je k těmto jevům přímo stvořený a každým rokem zde můžeme zaznamenat menší erupce, kterými se naše planeta ohlašuje.
Skrytá síla Yellowstone
Yellowstone, jeden z mnoha národních parků USA, ročně navštíví tisíce turistů z celého světa. Pod malebnými gejzíry a duhovými horkými prameny tohoto parku se ukrývá jedna z nejničivějších sopek na planetě Zemi. Její název je Gargantuan Yellowstone hotspot neboli Yellowstonský supervulkán. Za posledních 16 milionů let vybouchnul nejméně 10krát. Díky těmto výbuchů permanentně změnil geografii Severní Ameriky.
Klesání sopečné aktivity
Tento super vulkán pravidelně deformoval zemské klima a házel vločky vzdušného popela do všech koutů světa. Je to tedy jeden z opravdu velkých a hrozivých vulkánů, před kterým bychom měli mít stále respekt. Objev dvou starověkých super erupcí odhaluje v současné době neočekávaný trend. Podle posledních výzkumů může aktivita této hrozivé sopky konečně začít klesat. Vědci provedli nový objev, který publikovali 1.června v časopise Geology. Jednalo se o analýzu širokého traktu sopečného kamene vyhořeného sopkou Yellowstone napříč rozsáhlými záběry západního pobřeží Spojených států.
Podle hlavní studie vulkanologa Thomase Knotta, jež působí na Univerzitě Leicester v Anglii, se zdá, že sopka Yellowstone zažila trojnásobné snížení schopnosti produkce erupcí. Jde o velmi významný pokles, který může ovlivnit chod celé planety.
Ovlivňuje státy USA
I přesto, že aktivní činnost této sopky začala klesat, stále je nutné na ni pohlížet jako na spícího obra. Stále se jedná o tajemnou horkou skálu, která má základy v zemském plášti. V současné době má rozlohu 1 tisíce čtverečních metrů na území národního parku Yellowstone. Zatímco obrovský zdroj tepla podporuje nejznámější prvky parku (gejzíry, jezera atd.), je nutné zmínit, že tam sopka nebyla vždy. V každém případě ovlivňuje v současné době státy jako Nevada, Montana, Oregon či Wyoming.