Většina lidí na obrázku rozezná jenom žábu. Pravdou je, že se v něm ukrývají 2 zvířata – vidíte je?

Optické klamy, které dělají s lidským vnímáním veletoče, se staly velmi oblíbenou složkou internetové zábavy. Tentokrát se představuje podivná žába.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Existují důkazy o tom, že žáby poskakovaly po této planetě už před více jak 200 miliony let. Minimálně tedy tak dlouho jako dinosauři. Největší žába na světě je veleskokan goliáší, který dosahuje délky až 40 centimetrů. Jedním z nejmenších druhů je naopak kubánská stromová žába o velikosti pouhých několika centimetrů. Podívejte se na obrázek a zkuste zjistit, jestli je tam ještě něco víc než právě zobrazená žába.

Noční život v jezírkách

Na celém světě je aktuálně klasifikovaných více jak 6 000 druhů žab a badatelé stále nacházejí nové a nové druhy. Žáby mají velmi dobré noční vidění a jsou extrémně citlivé na jakýkoli pohyb. Vypouklé oči jim dovolují vidět dobře do stran a částečně také za sebe. Když žába polkne potravu, stáhne oči dolů, což jí pomůže posunout jídlo dále do hrdla. Původně šlo o pevninská zvířata disponující také hlasivkami. Samci mají hlasové váčky.

Tyto balonky naplněné vzduchem rezonují zvuk podobně jako megafon. Některé zvuky vydávané žábami jsou slyšet i na kilometry daleko. Když se žába odrazí zadníma nohama, dokáže skočit až do 20násobku vlastní délky. Jako všichni obojživelníci jsou i žáby studenokrevné. Znamená to, že jejich teplota se mění podle prostředí, ve kterém zrovna pobývají. S jejím poklesem se některé zahrabou do blátivého dna jezírek.

Od hřívy až po oháňku

Koně byli po mnoho let součástí lidské společnosti, a to z mnoha důvodů. Jsou to pracovní zvířata, společníci a atleti. Zajímavé je ovšem například to, že nejsou schopni dýchat pusou. Jsou proto nuceni používat výlučně nos. Mají také tzv. „stojný mechanismus“, díky kterému dovedou spát ve stoje. Jde o soubor vazů a šlach, který koni dovoluje doslova uzamknout svoje nohy v určité pozici. Tady je jedna koňská hlava při obrácení obrázku o 90 stupňů.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Koně mají doslova a do písmene bleskové reflexy, a to i během spánku. Vyžaduje-li to situace, dovedou přejít od pevného stoje do silného kopu zadníma nohama za 0,3 sekundy, zatímco člověk potřebuje na stejnou reakci skoro 2 sekundy. Jejich uši ovládá 10 různých svalů, což jim dovoluje jejich natáčení nezávisle na sobě o skoro 180 stupňů. A když jsme u těch smyslů, zrakové rozpětí koně je téměř 360 stupňů, vidí tedy prakticky vše kolem sebe.

Jak jste dopadli, spatřili jste koňskou hlavu?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články