Blesky mají údajně dle nové studie silné čistící schopnosti. Zachrání lidstvo před její zkázou opět sama příroda?

Výboje blesků mohou být mnohem větší atmosférický čistič, než se doposud myslelo, aspoň podle nové analýzy dostupných dat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čistící funkce blesků se ukazuje v nové analýze historických měření shromážděných z průzkumných letadel v roce 2012, o kterých se původně myslelo, že nejsou přesná. Některým principům a vlastnostem bleskových výbojů už poměrně rozumíme – třeba tvorbě oxidu dusnatého, který z nebe odstraňuje různé skleníkové plyny. Okolo čistících schopností blesků však zůstává stále mnoho skryto.

Záblesky, které čistí povětří

Zatím to vypadá, že jak viditelné blesky, tak i slabší a neviditelné elektrické výboje kolem nich produkují oxidanty, které zachytávají mnoho vzdušných znečištění a mohou také odstraňovat plyny jako metan nebo oxid uhelnatý přímo z atmosféry. Původně totiž vědci tento dopad považovali za chybu v měření, takže odebrali velké části dat a uložili je k pozdějšímu prozkoumání – teď zjišťují, že chyby byla v jejich úvaze.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V roce 2012 letělo letadlo NASA přes Colorado a Oklahomu a měřilo vrcholky bouřkových mraků. Aktuální analýza a data ze země ze stejné doby ukázaly, že blesky opravdu produkují vysoké hodnoty oxidantů, což potvrdila i laboratorní simulace. Viditelné i neviditelné elektrické výboje produkují obrovské množství radikálů. Ovšem ve vzduchu nebyl nalezen skoro žádný oxid dusnatý či ozon, který by odpovídal tomuto typu blesků, jež lze na nebi vidět.

Nová oblast pro další objevy

Je dobré mít na paměti, že většina blesků se nedotkne země. To ovšem nemění nic na tom, že v mracích spouští mnoho chemických reakcí. Po celou historii se lidé zajímali o blesky hlavně proto, co mohou způsobit na zemi. Nyní však roste zájem o dopady menších výbojů uvnitř bouřkových mraků, které také vedou k větším bleskům. Data zatím obsahují mnoho nejistot, což vědci přiznávají. Jsou totiž shromážděny informace jen z malého koutku světa a krátkého časového úseku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Panuje ovšem odhad, že 2–16 % světové atmosférické oxidace může být způsobeno právě bouřemi a blesky. Spolu s pozvolným stoupáním globální teploty se bouře budou nejspíš stávat častějším jevem, což ovlivní i rovnováhu skleníkových plynů ve vzduchu. Je tedy načase začít tyto dopady měřit po celém světě. Jistě ještě mnoho objevů v této oblasti čeká na odhalení, prozkoumání a porozumění.

Zdroj: Science Alert

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články