Dokáže kočka předvídat smrt člověka? Nejznámějším „chlupatým lékařem“ byl kocour Oskar

V roce 2007 předpověděl kocourek smrt několika lidí. Vědci k tomuto jevu mají několik možných vysvětlení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V určitém momentě si zaměstnanci pečovatelského domu všimli, že Oskar chodí každé ráno po chodbě a nahlíží do místností. Pak vyskočil k některým pacientům na postel. Následně u nich tento kocour ležel či seděl, dokud nevydechli naposled. Tento příběh nevyhnutelně vedl ke zrodu obrovského množství paranormálních teorií, podle vědců byl ale důvod kocourova chování čistě lékařský. Co se tedy v takových případech doopravdy děje?

Kočičí detektor přicházejícího konce

Jde „jen“ o nějaký šestý smysl, nebo jsou kočky nadány podivnými schopnostmi, o kterých dosud nevíme? A mohou tedy naši chlupatí společníci opravdu vycítit blížící se lidský konec? Oskarův příběh zveřejnila nejen mezinárodní média, ale i poměrně prestižní lékařské časopisy. Badatelé nakonec zveřejnili pouze dvě teorie vysvětlující kocourovo chování. Podle jednoho z těchto výkladů mohou zvířata cítit určité látky, které umírající tělo uvolňuje.

Další hypotéza naznačovala, že šlo o atmosféru místnosti. Pokoje těžce nemocných pacientů jsou tiché a oni se nemohou pohybovat. To se kočce zamlouvá. První možnost působí velmi přesvědčivě. Je totiž už dávno prokázáno, že například psi dovedou vyčenichat mnoho různých chorob a dalších zdravotních neduhů. Vědecké týmy z několika zemí nedávno prokázaly, jak kvalitní práci odvádí psi při identifikaci pacientů s koronavirem.

Detekce chorob všeho druhu

Tato jejich dovednost se během pandemie uplatnila na letištích, kde prakticky neomylně zachytávali rizikové osoby. Včetně těch, u kterých selhaly testy. Mnoho nemocí vede ke změnám tělesného odéru pacientů. Právě proto psi perfektně zachytí malárii, rakovinu tlustého střeva nebo močového měchýře, stejně tak plic či vaječníků. S kočkami se podobné experimenty nekonaly, dost možná proto, že je těžko přinutíte provést něco „na povel“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vědci ale dobře vědí, že i tito savci mají mimořádně citlivý čich. Co přesně tedy Oskar z lidí cítil, odborníci nevědí, je ale jisté, že ho to přitahovalo. Pokud by lékaři dokázali tento „atraktant“ lépe pochopit a jasně identifikovat, dost možná by to vedlo k přesnějším predikcím blížící se smrti u více pacientů. Kočky jsou známé coby domácí lékaři a jejich předení svou frekvencí jasně pomáhá při hojení ran i například regeneraci kostí.

V kolika případech jste zažili kočičí léčení?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články