Pokud na silnici narazíte na srnku, nejhorší možností, jakou můžete zvolit, je strhnout rychle volant. Naučte se reagovat správně a s klidnou hlavou.
Jízda sama je záležitostí vyžadující plné soustředění a náhlý střet se zvířetem – například srnou – vyvolá nevyhnutelné leknutí. Dost možná přitom zamrznete a váš mozek začne bít na poplach, že musíte rychle něco udělat. V tomto případě ale není řešením snaha uhnout zvířeti stržením volantu, i když je to nejspíše první věc, která každého napadne. Problém je ovšem v tom, že stejně jako řidič reaguje na zvíře, reaguje i zvíře na řidiče.
Proč se srnám na silnici nevyhýbat?
Ano, nikdo z nás nejspíše nechce cíleně zvíře zranit. Je ovšem velká pravděpodobnost, že taková srna vás také uvidí, když se k ní právě blížíte. Jak se vzdálenost zkracuje, zvíře zkrátka uskočí. Takže pokud se budete těsně před kolizí snažit auto strhnout stranou, může dojít právě ke střetu, jemuž jste se původně chtěli tolik vyhnout. Kromě vážného zranění, které takto způsobíte zvířeti, je takový manévr rizikem i pro vás.
Jestli strhnete volant ve vysoké rychlosti, snadno vám hrozí převrácení celého vozu. Stejně tak můžete – podle podmínek terénu – narazit do stromu, jiného vozu, nebo sjet do příkopu. Ale jak tedy v takové situaci postupovat opravdu správně? V první řadě šlápněte na brzdu, a co nejvíce zpomalte. Zvažte ovšem také stav vozovky, protože nouzové brždění například na zledovatělé silnici může mít zcela katastrofální následky.
Dost času pro obě strany
Zpomalení vozu poskytne jak vám, tak srně dostatek času na adekvátní reakci. V případě, že ke kolizi stejně dojde, bude pro obě strany mírnější. Následně zhodnoťte okolní prostředí. Při migraci se zvířata pohybují v hejnech, takže v okolí mohou být další jedinci. Jestli se objeví celé stádo, bude se nejspíše pohybovat jedním směrem. Nejlepší, co můžete v takovém případě udělat, je řídit se posledním zvířetem příslušného stáda.
Stojí-li srna uprostřed silnice a otočí k vám hlavu, pravděpodobně na poslední chvíli vyskočí a vydá se někudy pryč. Nesnažte se zjistit směr, jednoduše zpomalte, jak jen to jde, a počkejte, až se zvířata pohnou. To alespoň ve svém průvodci radí web Lifehacker. V takto vyhrocené situaci je obtížné ještě ke všemu myslet na ostatní. Když se vám ovšem podaří ovládnout vlastní paniku, zablikejte ještě na ostatní, abyste je upozornili na nebezpečí.
Předvídání podle podmínek
Brzy ráno, pozdě večer, za šera nebo mlhy jezděte vždy opatrně. Všimnete-li si, že se v křoví u cesty něco zalesklo, mějte se obzvlášť na pozoru, protože se můžete zrovna dívat srně do očí. Samozřejmě berte vážně případné výstražné cedule, které na riziko kolize se zvířetem upozorňují. Tyto značky opravdu neplní u silnice okrasnou funkci. I podle prohlášení policie lze většině nehod tohoto typu předejít příslušnou opatrností a adekvátní rychlostí jízdy.
„Když se před auto náhle dostane divoká zvěř, zabrzdi nouzově, zatrub, ale netrhej volantem do strany, i když tím zvíře trefíš!“ V mnoha případech totiž po stržení volantu následuje vyjetí řidiče ze silnice, případně kolize s protijedoucím vozidlem. Snaha zabránit drobnější nehodě tak vyústí v mnohem horší. Narazíte-li na mrtvé nebo umírající zvíře, volejte tísňovou linku. Nikdy se nepokoušejte něco takového vyřešit sami a nechte to odborníkům.
Kdy jste se naposledy za volantem setkali se srnou?