Čeho všeho je schopný obyčejný citron? Vyzkoušejte 5 domácích experimentů, které zvládnou i děti

Dejte svým dětem možnost poznat vědu i z její zábavné stránky. Vyzkoušejte několik funkčních experimentů s citronem a zpestřete si odpoledne.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Žluté a kyselé plody citroníku – citrony – mají celou řadu možností využití. Od jejich použití při přípravě nápojů a pokrmů přes upotřebení v lékárenském či kosmetickém průmyslu až po uplatnění ve vědeckých pokusech. Pro účely experimentů se využívá zejména jejich charakteristické kyselosti, která umožňuje provedení zajímavých a efektních triků. Naučte se některé z těch jednodušších a připravte svým dětem zábavné odpoledne.   

1) Neviditelný inkoust

S pomocí citronové šťávy si můžete vytvořit i neviditelný inkoust. K tomuto pokusu potřebujete papír, štětec, citronovou šťávu a svíčku. Šťávu z citronu vymačkejte do misky či do skleničky a nechte své dítě, aby s pomocí štětce nakreslilo na papír nějaký obrázek (nebo napsalo tajný vzkaz). Ten zůstane na první pohled skrytý – abyste ho odhalili, zapalte svíčku a papír nad ní v dostatečné vzdálenosti podržte. Obrázek se po chvíli odhalí. Kromě svíčky můžete využít i troubu, ale zde buďte opatrní, ať papír nespálíte.

2) Citron plný bublin

Dalším experimentem je výroba šumivého citronu. K jeho provedení si připravte polovinu citronu a jedlou sodu. Tento pokus možná někteří z vás znají – kombinace citronu a jedlé sody se často používá k čištění dřezového odtoku. Jakmile nasypete na polovinu rozkrojeného citronu jedlou sodu, dojde k bleskové reakci, kdy citron začne šumět a na jeho povrchu se utvoří hustá pěna. Jestliže vymačkáte citronovou šťávu do úzké sklenice, přidáte do ní mycí prostředek na nádobí a ocet, můžete se těšit na pěnovou „sopku“.

3) Baterie z citronu

Fakt, že citrony mají tlustou a pórovitou slupku, která je ve vodě nadnáší a v případě, že ji odstraníte, tak se dužina potopí, jistě dobře znáte. Ovšem věděli jste, že citron dokáže fungovat jako baterie? Kombinace 2 citronů, zinku (například hřebík) a mědi (například mince) vytvoří dostatek energie na to, abyste s ní rozsvítili LED diodu. Pro účely tohoto pokusu citrony trochu potlučte, aby se uvolnila šťáva a do každého udělejte 2 řezy. Do nich zapíchněte mince a hřebíky a vytvořte malý obvod.

4) Demonstrace 1. Newtonova zákona

První Newtonův pohybový zákon se nazývá „zákon setrvačnosti“ a hovoří o vztahu mezi pohybem tělesa a silami, které na něj působí. Těleso podle něj setrvává v klidu či v přímočarém pohybu, pokud na něj nepůsobí žádné vnější síly nebo je výslednice sil rovna 0. Pokus provedete následovně: Na sklenici umístěte čtvrtku papíru, na ni postavte např. ruličku od kuchyňských utěrek. Dbejte, aby byla přímo nad středem sklenice. Na vrchol tohoto válce umístěte citron. Poté uchopte sklenici tak, aby se nepohnula, a trhněte čtvrtkou. Citron by měl spadnout přímo do sklenice.

5) Nafouknutý balonek

K provedení posledního pokusu budete potřebovat menší lahev, balonek, citronovou šťávu a jedlou sodu. Postup pokusu je velmi jednoduchý. Do lahve vymačkejte šťávu z poloviny citronu a do balonku nasypte polévkovou lžíci jedlé sody. Balonek následně nasaďte na hrdlo lahve a nasměrujte ho tak, aby jedlá soda vypadla. Kyselá citronová šťáva bude reagovat se zásaditou jedlou sodou a jako vedlejší produkt se uvolní oxid uhličitý. Ten naplní lahev a následně nafoukne i balonek.

Jak s vašimi dětmi trávíte společný čas?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články