Jak zjistit, jestli je baterie nabitá? Nemusíte ji olizovat ani si pořizovat multimetr, stačí ji upustit na stůl

Abyste zjistili, zdali je baterie nabitá, nemusíte si pořizovat multimetr, ani ji olizovat. Seznamte se s trikem, který skutečně funguje a ušetří vám čas.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tužkové baterie jsou typem galvanického monočlánku o velikosti AA. Jedná se v současnosti o nejčastěji používané baterie s širokými možnostmi využití – od hraček přes svítilny až po elektroniku. Co se týče rozměrů, na délku měří 50 mm a na šířku (respektive v průměru) 14,9 mm. Dobíjecí baterie (nikl-metalové hydridové akumulátory) mají napětí 1,2 V, klasické baterie (alkalické, lithiové, zinko-uhlíkové, zinko-chloridové) mají napětí 1,5 V. Je-li baterie vybitá, její napětí klesá. Nemáte-li po ruce zkoušečku, nabitou baterii vám ukáže jednoduchý trik.

Jak snadno poznáte vybitou baterii

Takřka každá domácnost pro nějaké účely využívá tužkové baterie. Možná je používáte do hodin, do televizního ovladače, do hraček pro děti nebo například do dětské chůvičky či kapesní svítilny. V každém případě je čas od času potřebujete vyměnit. Abyste na první pohled poznali nabitou baterii od té vybité, nemusíte vytahovat multimetr. Postačí vám k tomu jednoduchý trik, k němuž potřebujete pouze baterii a rovný, tvrdý povrch.

Celé „kouzlo“ spočívá v tom, že baterii položíte na povrch – například stůl, tak, aby stála, přičemž „mínusová“ strana směřuje do desky stolu. Poté baterii uchopíte do ruky a zvednete několik centimetrů do vzduchu. Následně baterii pustíte. Jestliže baterie po dopadu na stůl zůstane stát, je nabitá. V případě, že spadne do vodorovné polohy, je vybitá či s jen malým množstvím energie. Abyste si byli skutečně jistí, celý proces několikrát zopakujte.

Další způsoby, jak zjistit funkční baterii

Společností kolují nejrůznější způsoby, kterými můžete vyzkoušet, zdali je baterie stále ještě nabitá. Jedním z nich je její olíznutí, respektive přiložení jednoho jejího konce na váš jazyk. Jestliže ucítíte jemné brnění, je baterie stále nabitá a můžete ji použít. Ačkoliv je tento způsob poměrně rozšířený, měli byste se ho vyvarovat. Pokud by baterie byla rezavá, špinavá, pod vysokým napětím či poškozená a vyteklá, vystavujete se zdravotnímu riziku. Baterie jsou totiž vysoce toxické a nebezpečné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jiným způsobem je využití kompasu. Na ten položíte baterii, u níž chcete zjistit, zdali není vybitá, a sledujete pohyb střelky kompasu. Jestliže se ustálí a její červená část směřuje k mínusu a bílá k plusu, měla by být baterie stále ještě dostatečně nabitá. Naopak, v případě, že se střelka kompasu vychyluje a neustálí se, je baterie pravděpodobně vybitá – její napětí se tedy pohybuje pod 1,1 V. (Je-li baterie částečně vybitá – s napětím 1,2 – 1,35 V, můžete ji stále využít v zařízeních s nízkými nároky na spotřebu.)

Jak zjišťujete, zdali jsou baterie nabité?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články