Hasič radí, jak se zachovat v případě různých druhů domácích požárů. První vteřiny rozhodují o závažnosti následků

Jakýkoli požár, bez ohledu na finální rozsah a škody, začíná vždycky v malém. Přečtěte si, co provést jako první, když máte před očima takový ohnivý zárodek.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V případě domácího požáru je nejdůležitější chladná hlava a nenechat se rozhodit. To je ostatně klíčový bod jakékoli krizové situace a oheň v domácnosti takovým momentem bezpochyby je. Rychlý a kompletní zásah vám pomůže s minimálními potížemi předejít velkému požáru a umožní zachránit jak život, tak majetek. Doma vzniká oheň nejčastěji v kuchyni, kde je dostatek materiálu a taky možností, jak může ničivý živel vzniknout.

Vznícení kuchyňské utěrky

Jakmile vám v kuchyni cokoli vzplane v ruce, hoďte to do dřezu a zalijte vodou. Nejčastěji se jedná o utěrky, případně papírové ubrousky. V případě, že je zdroj vody daleko, uduste hořící konec prkénkem, hrncem, poklicí nebo čímkoli jiným. Hlavní je zabránit přístupu vzduchu.

Vzplanutí oleje na pánvi

Jakmile vám vzplane olej na rozpálené pánvi, pamatujte si jedinou klíčovou věc. Nikdy ho nehaste vodou. Jakmile dojde ke kontaktu vřelého oleje a vody, dochází k prudkému varu a horká kapalina vystříkne na všechny strany. To vede velmi snadno k popáleninám a svižnému šíření dalších plamenů. Hašení proveďte rychlým zakrytím pánve víkem a vypnutím sporáku. Opět jde tedy o zamezení přístupu vzduchu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Požár odpadkového koše nebo poštovní schránky

Poměrně snadná situace s tou výhodou, že oheň je lokalizován. Stačí tedy nádobu zalít vodou. Problémy mohou nastat při přítomnosti například chemikálií.

Pach hořící izolace

Jakmile doma ucítíte intenzivní zápach pálící se izolace, je třeba neprodleně vypnout přívod proudu do místnosti. Umístění pojistek musí znát všichni členové rodiny a stejně tak je žádoucí, aby je uměli ovládat. Včetně dětí školního věku.

Zařízení připojená k elektrické síti

Veškeré spotřebiče, které jsou pod elektrickým proudem, je přísně zakázáno hasit vodou. Jakmile se tedy vznítí lednička, televize nebo třeba žehlička, existují dvě možnosti. Buď ji okamžitě vypojit ze zásuvky, nebo vypnout proud v celé budově. Teprve potom je možné začít hasit. Spotřebič bez napětí je třeba zakrýt silnou látkou kvůli zastavení přívodu vzduchu. Případně může být ponořen do vody nebo zasypán zeminou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Oděv přímo na člověku

Tohle se stává starším lidem nebo osobám s handicapem. Tito lidé jsou často neopatrní při manipulaci s otevřeným ohněm, nemají tak dobrý postřeh a jsou pomalejší. Například při manipulaci s troubou, sporákem či svíčkou mohou hořlavou věc snadno upustit nebo převrátit. Pokud máte někoho takového v okolí, nenechávejte jej v takových situacích bez dozoru. Stejně tak se hodí z šatníku vyřadit syntetické oblečení, které je velmi hořlavé.

Hasicí přístroj a kontaktování sboru

V každé domácnosti by měl být aspoň nějaký hasicí přístroj, se kterým bude umět zacházet každý člen domácnosti. V případě požáru volejte ihned hasiče, a pokud se vám nepodařilo zdolat plameny vlastními silami, vypněte elektřinu a upozorněte sousedy.

Jaké jsou vaše zážitky s ohněm, který se vymkl kontrole?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články