Ohříváním některých potravin v mikrovlnce riskujeme své zdraví. Nejde jen o její poničení, ale také o uvolňování výparů

Mikrovlnná trouba může způsobit veliké potíže. Nikdy do ní nedávejte tyto věci, nebezpečný problém se vám tak vyhne.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V zásadě existují dva typy rizika, které může nevhodný ohřev způsobit. Z materiálu – například plastu nebo papíru – se mohou uvolnit jedovaté látky. Další náčiní může způsobit požár nebo dokonce výbuch. V tom lepším případě přijdete o přístroj, nebo bude potřeba nákladná oprava. V tom horším se nejspíš neobejdete bez asistence hasičů či dalších pracovníků. Kterým položkám uvnitř mikrovlnné trouby se tedy rozhodně vyhnout?

Plastové nádoby a náčiní

Ne všechny plasty se dají bez rizika ohřát v mikrovlnné troubě. Klasické plasty uvolňují při vysokých teplotách toxiny, které pak snadno proniknou do potravin. Mnoho plastových nádob obsahuje bisfenol A nebo BPA. Tato chemická látka je spojena s mnoha zdravotními problémy od rakoviny po cukrovku. Ohřívejte jen to, co na sobě má sklenku s vidličkou.

Jídla v papírovém sáčku

Tohle platí hlavně pro pokrmy „s sebou“. Například sáček s popcornem je na mikrovlnku plně adaptovaný, cokoli jiného se ale znovu ohřívat nemá. Takové hnědé sáčky s potravinami mohou snadno uvolnit toxiny. Kromě toho se při vysoké teplotě velmi snadno vznítí.

iZdroj fotografie: Pxhere

Velmi lehké dózy na tvarohy a jogurt

Tyto dózy a nádoby sloužící ke skladování mléčných výrobků jsou určeny pouze k jejich chlazení a také jednorázovému použití. Opětovným použitím a vystavením vysoké teplotě riskujete uvolnění toxických chemikálii, čemuž se rozhodně chcete vyhnout.

Cokoli kovového, bez ohledu na tvar

Jakékoli kovové nádobí nebo příbory do mikrovlnné trouby zkrátka nepatří, stačí i pouhý staniol od jogurtu. Kovové části začnou jiskřit, následně hrozí riziko výbuchu a požáru. Kovové vybavení na sebe navíc směruje tepelné vlnění uvnitř trouby, takže ani nedojde k zamýšlenému ohřevu vašeho oběda. Tudy cesta opravdu nevede.

Vintage nádobí nebo starožitné příbory

Jakékoli starší nebo dokonce starožitné nádobí může být potaženo glazurou, takže jsme u předchozího bodu. Tento povlak totiž obsahuje olovo a další kovy či jiné škodlivé přísady, které při vysokém zahřátí prosakují přímo do potravin. Starožitné verze jsou často zdobené zlatem či stříbrem, které v mikrovlnce hrozí rizikem požáru, takže opět minimálně přijdete o přístroj.

iZdroj fotografie: Pxhere

Pálivé papričky a další ostré potraviny

Jestli se chcete vyhnout efektu pepřového spreje, nedávejte do mikrovlnné trouby chilli papričky. Vysoké teplo uvolňuje z pepře kapsaicin a způsobuje jeho výrazný odpar. Jakmile tedy troubu otevřete, dostanete „plnou dávku“ a přivodíte si pálení očí, nosu, sliznic a plic. Na klidné jídlo a nejspíš i zbytek dne pak můžete rovnou zapomenout.

Ohřívání celých kusů ovoce

Dáte-li dovnitř trouby jablka, broskve nebo například hroznové víno, způsobíte hromadění páry uvnitř slupek. Ta bude potřebovat někudy uniknout, takže přijde nevyhnutelná exploze. Pokud se vám náhodou podaří tomuto maléru vyhnout, je tu ještě další nebezpečí. Při pokusu o vyjmutí horkého ovoce se totiž pravděpodobně spálíte.

Provoz mikrovlnné trouby naprázdno

Mikrovlnnou troubu libovolné značky nikdy nepouštějte, když v ní v tu chvíli nic není. Pokud uvnitř mikrovlny nenajdou jakýkoli cíl jako je potrava nebo tekutina, je zle. Vlnění se totiž navzájem odrazí a přístrojem se znovu pohltí. Opět hrozí riziko výbuchu nebo požáru.

Jakou věc jste do mikrovlnné trouby dali jen ze zvědavosti?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články