Rok po australských požárech hrozí stovkám druhů vyhynutí

Více než 500 druhů zvířat je ohroženo nebo může vyhynout následkem ničivých požárů, které zachvátily Austrálii.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Rok po uhašení požárů se stále jasněji rýsuje daň za tuto katastrofu vybraná na zvířecích druzích. Plameny pohltily více jak 20 % australských lesních porostů, aspoň podle analýzy z února roku 2020. A i když zvířata a rostliny přežily ohnivé peklo, jejich přirozené prostředí se natolik změnilo, že jejich přežití je i nadále silně ohroženo. Následkem obrovského rozsahu tragédie je ohrožení více jak 500 druhů rostlin a zvířat, případně jejich kompletní vymizení.

Ikonický koala je jen jedním z mnoha

Koala coby ikona Austrálie se stal symbolem krize, jakmile obrázky zachránců vynášejících z plamenů právě tyto vačnatce obletěly celý svět: více jak 60 000 kusů z odhadované populace 330 000 koalů uhynulo v plamenech. I když není pochyb, že jeho druh enormně utrpěl, horší daní jsou další skupiny, hlavně bezobratlí a rostliny, kteří často uniknou veřejné pozornosti. Žádná jiná událost v Austrálii nezničila najednou tolik druhů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ostatně už před požáry bylo mnoho dalších druhů populačně na sestupu a plameny tak jen masivně zhoršily už tak negativní trend. Mnoho vačnatců bylo už předtím na polovině populace a tento úbytek trval několik let. Stejně tak desítky druhů bezobratlých, které nebyly ohroženy prakticky nijak, je momentálně na úrovni silného ohrožení. K úbytku samotného druhu se přidává ještě dlouhodobé zničení přirozeného prostředí, což ohrožuje reprodukci.

Koalové, plazi, ptáci i obojživelníci

Kromě dopadů na koaly zprávy uvádí, že během krize uhynuly 3 miliardy savců, ptáků, ještěrů a žab či dalších obojživelníků, případně přišly o svoje prostředí. Ačkoli jde o obrovská čísla, v rámci ekosystémů jakožto systému budou mít zřejmě větší dopad úbytku rostlin, hmyzu a dalších druhů, které se obvykle netěší tak velké mediální pozornosti. Jejich klíčovou roli pro fungování australské přírody to ovšem nijak nedegraduje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Například hlemýždi jsou velmi ohroženi jakýmkoli požárem, protože mu neutečou a nepřežijí ani intenzivní teplo. Jejich obyvatelné prostředí má také menší rozsah a plameny jejich podmínky jednoduše smazaly, tudíž neexistují přeživší, kteří by takovou kolonii mohli v čase obnovit. Právě ohrožení reprodukční schopnosti druhu a tedy obnova populace je asi největším dopadem požárů, které kontinent postihly.

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články