Nejnákladnější zvířecí druhy, které způsobující škody za miliardy

Dopad všech invazivních zvířecích druhů způsobil v globální ekonomice od roku 1970 škodu za minimálně 1 trilion dolarů.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nová studie formuluje nový žebříček invazivních živočišných druhů, které stály světovou ekonomiku od roku 1970 do roku 2017 víc než trilion dolarů. Kočky jsou v žebříčku obsaženy kvůli jejich dopadu na divokou zvěř, zvláště ptáky. Všechny tyto druhy mohou v lokálních ekosystémech způsobit pěknou spoušť, jejíž náprava je nákladná nejen finančně. Obvykle jsou do nového prostředí přeneseny člověkem, ať už úmyslně nebo neúmyslně.

Moskyti, krysy a kočky

Asijšti tygří moskyti se dostali do USA v polovině 80. Let mezi pneumatikami na lodích z Asie a poprvé se projevili v Houstonu, odkud se svižně rozšířili do 40ti států. Také obsadili části Evropy, Jižní Ameriky, Afriky a Austrálie. Oni a jejich poddruhy jsou rizikem pro zdraví populace díky přenosu mnoha chorob. Od nich je jen krůček ke krysám, jejichž celosvětové rozšíření už trvá asi 3000 let, co lidé začali plout mezi světadíly.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jakmile se krysy dostanou na nové území, přemůžou další malé savce, ale zraňují také ptáky a vodní druhy. Na ostrovech po celém světě mají na svědomí vyhubení mnoha lokálních druhů. Kdyby tohle bylo málo, likvidují také úrodu, majetek a přenáší nemoci. Kočky jsou doma v Evropě a na Středním východě, ovšem s naší pomocí se uvelebili na všech nezmrzlých územích světa. Jsou to perfektní predátoři a zabijí přibližně miliardu ptáků ročně.

Termiti a ohniví mravenci

Termiti pocházejí z Východní Asie a s obchodníky se rozšířili do celého světa, přičemž umí přežít kdekoli, kde je celulóza a vlhko. Obojí jim pomáhá postavit si velmi rychle kolonií a ovládnout nové území. Jejich chuť na dřevo dokáže zničit kdejakou stavbu od domů po mosty. Kromě toho, že dovedou likvidovat stromy a úrodu, mají dopad hlavně na infrastrukturu. Ohniví mravenčí se obvykle stanou mravenčí dominantou, kdekoli se ocitnou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jejich agresivní chování a silné útoky zahrnují bodání a kousání. Jsou doma v Jižní Americe a do USA dorazili ve 30. Letech na lodích, nejspíš při převozu lokálních zemin. Pak se rozšířili do Austrálie, na Nový Zéland, do Číny a do oblasti Karibiku. Jejich kolonie mají mnoho dopadů – požírají sazenice od citrusů po sóju, omezují obyvatelná území a jejich kousnutí jsou komplikací jak pro člověka, tak pro farmářská zvířata.

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články