Hrátky přírody daly různým zvířatům všemožné barvy. Přečtěte si pravý důvod, proč jsou plameňáci nádherně růžoví.
Jméno plameňák (flamingo) pochází z portugalského/španělského slova „flamengo“, což znamená zbarvený plameny. To se vztahuje k jejich peří, nicméně plameňáci se nerodí růžoví. Čerstvě vylíhlá mláďata jsou ve skutečnosti naprosto nudně šedá. Důvodem zbarvení je jejich jídelníček sestávající z řas, krevet a korýšů. Mokřady, které jsou jejich domovem, jsou plné modrozelených řas, které jsou navzdory názvu oranžové kvůli betakarotenu.
Kouzlo barevného pigmentu
Tato chemikálie má oranžový pigment karotenoid, který se nachází i v mrkvi, sladkých bramborách a špenátu. Jakmile jsou karotenoidy pozřeny, zažívací systém plameňáků rozloží betakaroten a červenooranžový pigment je absorbován tukem v játrech. Právě tyto tuky jsou následně uloženy v jejich peří a kůži, jak obojí roste. A protože jejich strava sestává prakticky výlučně ze zdrojů bohatých na betakaroten, postupně díky tomu tito ptáci zrůžoví.
Konkrétní zbarvení se velmi liší podle úrovně betakarotenu v řasách, což záleží také na jednotlivých částech světa. Například druhy v Karibiku jsou často červené nebo oranžové, zatímco ty v sušších oblastech mají světlejší růžovou. Bez dostatečné koncentrace betakarotenu ve stravě růžové peří časem odroste a další vrstva už není tak sytá. Přes obvyklost tohoto zbarvení je několik způsobů, jak o něj tito ptáci mohou přijít.
Jakými způsoby můžou vyblednout
Karotenoidy mohou samy vyblednout na slunci, s čímž přímo bojuje druh Phoenicopterus roseus. Ten se pigmentem zásobuje přímo jeho vylučováním z vlastních žláz, což mu dodává nádherný lesklý odstín. Plameňáci jsou také jedním z mála druhů ptáků, kteří krmí své mladé mateřským mlékem. Pozor, neplést s mlékem, které běžně produkují savci. Toto mléko je jasně růžová tekutina vznikající v hrdle dospělého jedince – ve voleti.
Když skončí sezóna krmení, rodiče často silně zbělají. Navzdory častým obrázkům modrých plameňáků online neexistují důkazy, které by z nich udělaly něco víc, než internetový podvrh. Nicméně existují vzácné případy spatření černých plameňáků, konkrétně na Kypru. Podle odhadů trpí tento druh pigmentovou poruchou zvanou „melanismus“, který způsobuje nadměrnou produkci pigmentu. Právě z toho důvodu je tento druh černý.
Jaké druhy plameňáků jste v životě spatřili?