Bakterie dusí mořské hvězdice a mění tyto tvory na sliz

Mikrobi, kteří prospívají v nutričně velmi bohatém prostředí, vyčerpávají kyslík ve vodě kolem dalších zvířat, například hvězdic.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Choroba způsobená těmito mikroby umí mořskou hvězdici doslova rozpustit a proměnit ji v louži beztvarého slizu. Záhadný viník za touto chorobou mrtvých mořských hvězdic ovšem není infekce, jak se badatelé původně domnívali. Místo toto jde o několik typů mikrobů, kteří žijí v oblasti milimetrů od kůže takové mořské hvězdice a vysávají velmi efektivně kyslík právě z oblasti, kterou by hvězdice normálně využila.

Rozpuštěná hvězda obklopená mikroupíry

Tímto způsobem dojde časem k efektivnímu udušení tohoto mořského živočicha. Mikrobi tohoto druhu hledají ve vodě místa s vysokým obsahem organického materiálu v teplé vodě a následně kyslík odsávají. Vytvoří tak prostředí, ve kterém hvězdice nepřežijí a doslova se rozpustí na loužičku slizu. Tato choroba si prvně získala pozornost v roce 2013, kdy mořské hvězdice u pobřeží Pacifiku umíraly v obrovských počtech.

iZdroj fotografie: Unsplash

Objevily se i dřívější případy, ale nikdy se nejednalo o tak masivní měřítko. Vědci původně z tohoto „rozpouštění“ hvězdic podezřívali virus nebo neznámou bakterii, díky které hvězdice onemocní. Tuto hypotézu podpořila i studie z roku 2014, podle které mohla být nakažená zvířata zasažena právě virem. Spojení ovšem zmizelo, když následující výzkumy nezachytily žádný vztah mezi viry a umírajícími hvězdicemi, což vědce akorát zmátlo.

Mikrobi jdoucí po kyslíku a chytající se na povrch

Nové nálezy odhalily právě bakterie jdoucí přímo po kyslíku a způsobující rozpouštění hvězdic. Tohle zjištění vědce přivedlo k tomu, že takové choroby nemusí způsobovat jen jediný druh patogenu. Tento způsob likvidace hvězdic je zcela novým mechanismem pro přenos infekce či nemoci, uvádějí badatelé. Celý průzkum zneklidňujícího fenoménu obsahoval velké množství falešných stop, pak vědci srovnali prostředí zdravých a postižených hvězdic.

To byl zlomový moment pátrání, ovšem ne všechny hvězdice jsou pro tyto mikroby atraktivní. Druhy s členitější a silnější strukturou svého povrchu mají více prostoru, kde se tito škůdci mohou zachytit, než plošší druhy hvězdic. Mořské hvězdice dýchají tak, že rozšiřují kyslík po těle skrze malé vnější žábry, takže jeho nedostatek v důsledku usedlého mikroba způsobí jejich dušení. Smrt v podobě slizu je nejspíš způsobená masivním úhynem buněk celé hvězdice.

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články