Co je termobarická nebo vakuová bomba a jak funguje? Tento termín je spojovaný s ruskou invazí na Ukrajině

Rusko disponuje extrémně ničivou termobarickou zbraní, která může nejen Ukrajinu srovnat se zemí. Jde o kontroverzní bombu nové generace.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Termobarické zbraně jsou velmi kontroverzní, protože jsou mnohem ničivější než konvenční zbraně stejné velikosti. Mají velmi drastický dopad na kohokoli, kdo se nachází v oblasti výbuchu. Ukrajinské ministerstvo obrany v jednom z příspěvků na Twitteru prohlásilo, že Rusko potvrdilo použití systému TOS-1A v oblasti Ukrajiny. „Systém TOS-1A využívá termobarické rakety, které působí výbuch i hoření.“ Rusko říká těmto jednotkám „velké plamenomety“, mají dosah až 9 kilometrů.

Jak termobarická bomba funguje?

Termobarická bomba, zvaná také vakuová nebo aerosolová, sestává z kontejneru na palivo s dvěma oddělenými náložemi. Celý systém lze vystřelit jako raketu nebo shodit jako bombu z letadla. Když zasáhne cíl, první nálož otevře kontejner na palivo a rozptýlí jeho obsah v podobě mraku. Tato směs pronikne do jakékoli budovy, která není hermeticky uzavřena. Druhá nálož následně odpálí tento oblak, čímž vznikne obrovská koule ohně.

Následuje také masivní tlaková vlna a vakuum, které vysaje z celého okolí vzduch. Zbraň může ničit opevněné budovy, vybavení a samozřejmě zabíjí a zraňuje lidi. Tyto bomby jsou používány k nejrůznějším účelům a vyrábí se v mnoha velikostech. Patří sem například ruční zbraně pro vojáky jako granáty nebo ramenní raketomety. Byly navrženy i velké letecké verze, určené hlavně pro kryty, bunkry a cíle v tunelech.

Testy obřích termobarických bomb

V roce 2003 otestovaly USA bombu o váze 9 800 kilogramů přezdívanou „Matka všech bomb“. O 4 roky později vyvinulo Rusko podobné zařízení, tzv. „Otce všech bomb“. Tak proběhla exploze srovnatelná s 44tunovou konvenční bombou a největší výbuch nejaderné zbraně na světě. Kvůli svému devastujícímu efektu a použitelnosti na kryty nebo budovy je termobarická bomba ideální právě pro využití v městských bojích.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tohle je významná vlastnost, protože Rusové se na Ukrajině snaží ovládnout města, především hlavní město Kyjev. Neexistují konkrétní zákony, které by použití termobarických bomb v konfliktu zakázaly. Pokud jsou ale použity na civilní obyvatelstvo, školy či nemocnice, může se jednat o válečný zločin podle Haagské úmluvy z let 1899 a 1907. Mezinárodní soudní dvůr ústy prokurátorky Karim Khan oznámil vyšetřování možných válečných zločinů.

Použití v předchozích válkách

Termobarickou bombu lze vysledovat do doby 2. světové války, kdy ji původně používala německá armáda. Do roku 1960 nebyl tento systém nijak pokročilý, následně ji využily Spojené státy během války ve Vietnamu. Později na ni došlo také během války v Afghánistánu. Poprvé v roce 2001 při pokusu zničit jednotky Al-Káidy skrývající se v jeskyních pod horami Tora Bora, podruhé v roce 2017 v boji proti silám Islámského státu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ruská armáda je použila při válce v Čečensku roku 1999 a byla za tento akt odsouzena mezinárodní nevládní organizací Human Rights Watch. Podle dalších zpráv byla termobarická bomba ruské výroby použita také během občanské války v Sýrii. Tentokrát ji použil režim Bašára al-Asada, který je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Existují i improvizované bomby pro boj v budovách, jsou ovšem dost nespolehlivé.

S jakou výbušninou jste se kdy v životě setkali?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články