Jedny z nejkrásnějších míst na planetě, která jsou ovšem pověstná obrovským počtem obětí. Znáte Ďáblův bazén?

Existuje staré rčení „vidět Paříž a zemřít“. Bez ohledu na rizikovost hlavního města Francie existují místa, která ji překonají, a smrt v nich číhá na každém kroku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Toto riziko vás sice může potkat prakticky po celém světě, v následujícím výčtu ovšem nefigurují žádní bandité nebo pochybné čtvrti plné násilníků. Na těchto místech totiž nejspíš zemřete v důsledku vlastní neopatrnosti. Například takový Trolí jazyk, skalnatý výstupek na hoře Skjöggedal, leží na hraně ve výšce 700 metrů nad hladinou jezera Ringedalsvatn. Není tu žádné oplocení a nikdo vás nepojistí, není tedy divu, že mnoho lidí odsud spadne.

Dvě velmi rizikové cesty

„Cesta smrti“ se říká silnici mezi městy La Paz a Coroico. Jde o jednu z nejrizikovějších cest vůbec, a to nikoli pouze v Bolívii, ale na celé planetě. Konkrétně se jedná o asi 3 metry širokou neupravenou klikatou horskou silnici. Velmi často se tu vyskytují velké kameny, a deště či mlhy jsou zcela na denním pořádku. V roce 2006 sice byla dokončena 20 let trvající výstavba bezpečnější a pohodlnější alternativy, tento úsek však stále láká milovníky extrémů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Malaga ve Španělsku je obdobou Death Road, nejezdí tu však auta. Cesta soutěskou El Chorro vznikla jako cesta pro stavitele místních vodních elektráren. Šlo o cestu na kolejích zaražených do skály. V roce 1921 otevíral král Alfons XIII. přehradu Conde de Guadalhorce, následně byla nazvána královskou. Část cesty však byla později zničena, v roce 2015 ovšem byla otevřena obnovená verze, už mnohem bezpečnější než původní průchod.

Ďáblův bazén a kámen na skále

Hranice Zambie a Zimbabwe jsou místem Viktoriiných vodopádů, a nachází se zde i Ďáblův bazén. Jde o místo na okraji vodopádu na ostrově Livingston ze strany Zambie. Od září do prosince jsou tu velmi slabé proudy a nízká hladina vody, což dovoluje koupání. Plavete tak jen pár metrů od útesu vysokého 120 metrů. Lokalita je relativně bezpečná, nejsou však neobvyklé smrtelné úrazy mnohých neopatrných turistů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kousek od norského Lysefjordu leží náhorní plošina Kjorag s hlavní atrakcí Kjoragbolten. Jde o balvan o objemu asi 5 metrů krychlových, který visí v téměř kilometrové výšce mezi dvěma kolmými skalami. Přirozeně je neustálé cílem zvídavých turistů. Problém je, že na zcela hladkém a oblém kusu skály stačí zakopnout, uklouznout nebo jen potkat silnější poryv větru. V takovém případě se nelze ničeho v okolí zachytit a následky obvykle nelze napravit.

Hora nad městem Inků a v Číně

Nad inckým městem Machu Picchu se tyčí hora Huayna Picchu, která se stala moderním poutním místem. I dnes si však výstup do chrámu, kam se dříve přinášely oběti, vybírá svou daň na životech. Kamenitá stezka je velmi strmá, úzká, nemá žádný plot a neodpouští turistům jakoukoli chybu. Přispívá k tomu i skutečnost, že dlouhá cesta do destinace trvá asi 3 hodiny, a touto „zkratkou“ se dá do obětního místa dostat pouze za hodinu.

U hor ještě zůstaneme, pouze se přesuneme do Číny. Ta je známá mnoha svými chrámy, stejně jako neuvěřitelnou obtížností přístupových cest. Horské stezky jsou úzké, jen těžko po nich projdou dva lidé vedle sebe, a o plotech si můžete nechat jen zdát. Navíc jsou všude strmé útesy, takže každý kousek cesty je zcela smrtící. Jako by to nestačilo, počasí v horách je velmi drsné a proměnlivé, čímž je Huashan jedna z nejrizikovějších památek světa.

Jaká podobná místa jste v životě navštívili?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články