Během uplynulých 15 let se Arktida dramaticky změnila. Toto je výsledek

Arktida prošla během 15 let výraznou změnou, jejíž tempo překvapilo i vědce, kteří v roce 2006 začali monitorovat její stav.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Za 15 let monitorování oblasti Arktidy se jasně ukázalo, že klimatická změna tuto oblast drasticky poznamenala, a to i za tak krátké časové období. Arktida neustále láme teplotní rekordy prakticky na všech místech svého území a například v červnu bylo uvnitř polárního kruhu naměřeno až 38 stupňů Celsia. Největší hrozbou ovšem není samotné oteplování, ale jeho robustnost.

Zmenšování a scvrkávání na všech frontách

Roku 2007, jen rok po první zprávě o stavu Arktidy, se letní mořský led dostal rekordně nízko a pokrýval oblasti menší o 1,6 milionu kilometrů čtverečných oproti stavu z předchozího roku. Jen o pět let později byl o dalších 18 % menší. Roku 2020 nedosáhl mořský led rekordu, ačkoli k němu nebylo daleko – byl na tom skoro nejhůře za posledních 42 let. Transformace Arktidy na teplejší, méně zmrzlý a biologicky odlišný region je naprosto zřetelná.

iZdroj fotografie: Unsplash

A tato změna probíhá mnohem rychleji, než se vědci kdy domnívali, když začali o stavu Arktidy průběžně podávat zprávy, tedy od roku 2006. Průměrná roční teplota roste dvakrát až třikrát rychleji než u zbytku planety. Za posledních 20 let se Arktida ohřívá tempem 0,77 stupně Celsia za dekádu, zatímco zbytek planety postupuje tempem 0,29 stupně Celsia za desetiletí. Technický pokrok dovolil větší náhled do problematiky klimatického dopadu.

Velrybám se daří lépe, důvod k jásání ale není

Pozorování Akrtidy ukazuje vědcům korelace a spojitosti různých aspektů globálních klimatických změn. Změny odhalily také několik pozitiv, jako je obnova populace grónských velryb, které byly během 20. století loveny až na hranici vyhynutí. Jak vědci upozorňují, rozhodně to neznamená, že je tento druh velryby mimo nebezpečí. Rozvoj jejich populace je umožněn částečně i díky zvedání teploty moře, což s sebou přináší více potenciální potravy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nenechme se ale zmást, toto je prakticky jediné pozitivum plynoucí ze zmíněného oteplování. Jak se objevují nové metody měření a čím více informací vědci získávají, tím se stále zřetelněji rýsuje varovný vykřičník. Postupně tak odkrýváme další a další dopady klimatických změn. Ačkoli se tedy velrybám nyní daří, v budoucnu mohou být opět ohroženy. A s nimi celé ekosystémy.

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články