Velké změny klimatu Země mohou pocházet z Pacifiku

Před hodně dlouhou dobou mohly katastrofické události v Severní Americe spustit změny klimatu sahající až na východ.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Záliv Aljašky obsahuje náznaky, které se vážou k historii změn klimatu na planetě. Ústup ledovců Severní Ameriky v pozdních letech poslední doby ledové mohl začít katastrofickými ztrátami ledu v Severním Pacifiku podél pobřeží toho, co je dnes Britskou Kolumbií a Aljaškou. V nové studii přichází vědci s tím, že tyto impulsy rapidních ztrát ledových mas dost možná spustily stejný proces probíhající po celé minulé tisíciletí.

Rozbuška pro další ústup ledových masivů

Tato dávná událost, která se týkala Laurentid, které kdysi pokrývaly území Kanady a části Spojených Států, nakonec nejspíš spustila zásadní změny v globálním klimatu. Nové nálezy vrhají pochybnosti na dlouhodobé předpoklady, že klimatické změny týkající se celé hemisféry mají počátek v Severním Atlantiku. Studie naznačuje, že tání zbývajících ledovců Aljašky směrem do Severního Pacifiku, je jen pokračováním cirkulace.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ačkoli toto tání není tak extrémní jako minulé ledovcové čistky, může mít dalekosáhlý efekt na globální oceánské pohyby a obecně stav klimatu v následujících stoletích. Lidé si často myslí, že Atlantik je místem, kde se tohle všechno děje a ostatní části světa následují. Vědci aktuálně říkají, že je to naopak. Cordilerský ledovec padl dříve v řetězu reakci a tento úvodní signál je pak přenášen z Pacifiku na další části světa.

Podrobnější výzkumy kvůli přesnému obrazu

V roce 2013 získali vědci vzorky sedimentu ze dna zálivu na Aljašce v naději, že tím přesně zjistí, jak se Cordilerský ledovec změnil od dob poslední doby ledové. Tyto vzorky obsahují odlišné vrstvy písku a bahna uložené ze čtyř různých příležitostí pohybu mas během posledních 42 000 let. Tým pak použil radiokarbonovou metodu datace kvůli zjištění časové posloupnosti těchto událostí, tedy ledovcových čistek.

iZdroj fotografie: Pixabay

Shledal, že právě ony „překvapivě“ předcházely masivní ledové ztráty Laurentidských ledovců, které jsou známé jako Heinrichovy události a staly se vždycky o 1 000 – 1 500 let dříve. Badatelé věděli, že tyto události měly velký globální dopad a následky, které se týkaly zvýšení hladiny CO2 v atmosféře, oteplování území Antarktidy a například zeslabení asijských monzunů v Pacifiku. Dosud ale bylo otázkou, proč tyto události nastaly.

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články