Na Zemi je celkem 203 států. Mnoho z těchto zemí nám není příliš známých, přestože mají zajímavou historii nebo turisticky atraktivní destinace.
Existují také území se spornou otázkou suverenity jako Tchaj-wan, Kosovo, Albánie, Severní Kypr, Podněstří či Náhorní Karabach. Jedná se o prakticky nezávislé státy, které však postrádají mezinárodní uznání. Určitou singularitou územních nároků je také Smlouva o Antarktidě. Na její území si formálně klade nárok sedm států. Smluvně je však prohlášena za území mírové vědecké spolupráce, které nesmí být nikdy vojensky využito.
Vítejte v Bahrajnu a San Marinu
Plným názvem Království Bahrajn je ostrovní stát na jihu Perského zálivu a také nejmenší země oblasti. Ačkoli má toto území historii sahající tisíce let dozadu a zdejší zlatá éra byla v letech 2200–1600 před Kristem, je Bahrajn velmi mladý. Nezávislým státem je teprve 51 let. Během staletí se dostával do vlivu Persie, Portugalska, Británie a dalších. V roce 1971 ale vyhlásil nezávislost, krátce nato vstoupil do OSN i dalších organizací. Od té doby jen vzkvétá.
Republika San Marino, někdy také Nejvznešenější republika San Marino, je 5. nejmenší stát světa, který je ze všech stran obklopen Itálií. Archeologické nálezy ukazují, že zde bylo osídlení už v 5. století před Kristem. Politickou entitou se země stala ve 13. století. Zajímavé je, že maličký stát byl cílem mnoha invazí, nikdy však neztratil svou suverenitu. Tři ikonické věže starého města – jsou také ve znaku – jsou odkazem jeho odolnosti.
Všichni jsou už v Mexiku a Ománu
Spojené státy mexické jsou federativní republika na americkém kontinentě. Drtivá většina území leží v Severní Americe, geopoliticky jde často o státy Střední Ameriky. Mexiko nemá oficiální jazyk. Přestože většina obyvatel mluví španělsky, bují tu 68 dalších řečí, většinou domorodých. Velká pyramida v Cholule je největší pyramidou na světě, dokonce větší než stavby v egyptské Gíze. Podle pramenů byla postavena pro aztéckého boha Quetzalcoatla.
Sultanát Omán je arabský stát na jihozápadě Asie, konkrétně na pobřeží Arabského moře a Ománského zálivu. Jde o nejstarší nezávislý stát celého arabského světa a dynastie Ál Saíd mu vládne už od roku 1744. Do začátku vlády sultána Kábúse roku 1970 šlo o jednu z nejtradičnějších a nejizolovanějších zemí. Podle odhadů tu lidé žijí minimálně 106 000 let, takže jde také o jedno z nejstarších lidských osídlení na celé planetě.
Výlet na Kypr a do Albánie
Kypr či Kyperská republika je třetí největší ostrov ve Středozemním moři a významná turistická destinace. Jde také o domov Commandarie, historicky nejstaršího doloženého vína s původní recepturou. Jeho původ lze vystopovat až do roku 2000 před Kristem a je zapsáno v Guinnessově knize rekordů. Francouzský král Filip o něm v roce 1223 prohlásil, že jde o „apoštola všech vín“. Jmenuje se podle regionu, kde je vyráběno.
Albánská republika je středomořský stát na Balkánském poloostrově, sousedí s Černou horou a Kosovem. Uvnitř republiky žijí jen 3 miliony lidí, mnohem víc jich žije jinde. Odhadovaná albánská diaspora je 7–10 milionů. Hrdinkou země je Matka Tereza, také jediná místní laureátka Nobelovy ceny. V roce 1967 byla Albánie vyhlášena prvním ateistickým státem světa. Náboženství bylo zakázáno a jeho projevy se trestají vězením od 3 do 10 let.
Do kolika z těchto zemí jste se v životě dostali?