Naše planeta tento zdroj zoufale potřebuje: Fúzní svět zítřků je zase o krok blíž. Dosavadní generační rekord je překonán

Dlouhodobý sen o použití jaderné fúze pro výrobu bezpečné a čisté formy energie se opět přiblížil realitě. Mají na tom podíl vědci z pracoviště poblíž Oxfordu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tým z Joint European Torus (JET) nedaleko Oxfordu použil reaktor ke generování zatím největšího množství energie v udržitelné jaderné fúzi. „Tento rekord, a hlavně tedy věci, které jsme se z něj stran fúze za těchto podmínek naučili, potvrzují naše předpovědi. Ukazuje se, že jsme na správné cestě k budoucnosti ve světě fúzní energie,“ uvedl v prohlášení prof. Tony Donné. Ten je manažerem energetického programu EUROfusion.

Nejdelší experiment stanovil rekord

Pokus byl proveden v prosinci 2021 a pracovníci týmu použili JET k produkci 59 megajoulů tepelné energie. To celé po dobu 5 sekund. Předchozí rekord byl 22 megajoulů energie a byl proveden v roce 1997. Pokud jsme schopni udržet fúzi po dobu pěti vteřin, můžeme to samé udělat i na pět minut. A s úpravou postupů v budoucích strojích následně pět hodin i více.“ Fúze je proces, k němuž dochází uvnitř Slunce a dalších hvězd.

Během ní probíhá vzájemné srážení lehčích atomů jako vodíku, to celé za neuvěřitelně vysokých teplot. Vznikají tak atomy těžších prvků a uvolňuje se obrovské množství energie v podobě tepla. Úspěch posledního experimentu připravuje scénu pro ITER (International Thermonuclear Reactor), větší a pokročilejší variantu JETu, uvádí badatelé. ITER se nachází v Saint-Pail-Iés-Durance v jižní Francii a zahrnuje mezinárodní tým.

Mezinárodní energetická kooperace

Na projektu se podílí vědci z Číny, Evropské unie, Indie, Španělska, Japonska, Jižní Koreje, Ruska i Spojených států. I když je zařízení mnohem větší než JET, bude operovat se stejným palivem a také za podobných podmínek. Jeho zprovoznění je plánováno na rok 2025. „Jde o velký moment pro každého v této komunitě. Operační zkušenosti v realistických podmínkách nám dávají dost sebedůvěry pro další fázi pokusů na ITERu,“ dodává Donné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaderná fúze coby čistý zdroj je nadějí pro probíhající klimatické změny. „Je jasné, že musíme v zájmu životního prostředí provést radikální změny, a fúze pro to má silný potenciál.Pokusy rozšiřují naše okruhy znalosti a vyvíjejí nové technologie, které mají pomoct vytvořit energii bez emisí. Pokud se stane základem pro budoucí zásobování, pomůže ochránit planetu pro další generace.

Vkládáte do tohoto zdroje naději, nebo se jeho spuštění bojíte?

Zdroj: ScienceFocus

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články