Poklady s nevyčíslitelnou hodnotou, které dosud nebyly objeveny: Jaké jsou teorie o jejich poloze?

V průběhu historie se ztratilo nebo bylo ukradeno obrovské množství fantastických pokladů. Většinou se to stalo v době válek nebo přírodních katastrof.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V takových dobách nelze cenná díla dostatečně chránit, v případě válek si je vojáci berou domů jako trofeje. Někdy se podaří je znovu najít a dokonce vrátit, osudy jiných jsou však stále neznámé. Některá jsou nejspíš dávno zničená, jiná pravděpodobně stále existují, jako třeba irské korunovační klenoty. Archa úmluvy je zase učenci považována za dlouho zmizelou. Přijměte tedy pozvánku na krátký výlet do historie ztracených předmětů.

Jantarová komnata a Menkaureův sarkofág

Jantarová komnata v původní verzi byla celá místnost bohatě zdobená jantarem. Na zakázku pruského panovníka Fridricha I. byla zhotovena v Berlínském zámku. V roce 1716 byla pak věnována ruskému caru Petru Velikému. Během 2. světové války byly panely rozebrány a převezeny do Německa, od té doby je nikdo nespatřil a pravděpodobně jsou již zničeny. V Kateřinském paláci je dnes možné spatřit rekonstruovanou verzi.

iZdroj fotografie: Uživatel giggel / Creative Commons / CC BY

Pyramida egyptského faraona Menkaurea je tou nejmenší ze slavné trojice v Gíze se stářím asi 4 500 let. V roce 1830 zkoumal tuto strukturu britský důstojník Howard Vyse a neměl problém použít ani výbušniny. Mezi nálezy byl zdobený sarkofág uložený v Menkaureově pyramidě, jejž se Vyse v roce 1838 pokusil převézt do Anglie. Obchodní loď Beatrice se ale cestou potopila a pohřební schránka s ní. Zřejmě tedy dodnes odpočívá někde hluboko pod hladinou.

Archa úmluvy a Masamuneho meč

Podle biblických textů je Archa úmluvy truhla, která ukrývá tabulky obsahující Desatero. Byla uvnitř chrámu, který měl postavit Král Šalamoun. Někdy se mu také říkalo První chrám a pro Židy šlo o nejposvátnější místo na Zemi. Roku 587 před Kristem byl však zničen babylonskou armádou vedenou Nebukadnesarem II. Co se s truhlou dělo dál je nejasné a její lokalita je od té doby předmětem mnoha spekulací i literárních děl.

Meč Honjo Masamune je čepel, kterou údajně vyrobil Gorō Nyūdō Masamune. Žil v letech 1264–1343 a je považován za největšího kováře v historii Japonska. Meč se jmenuje po jednom ze svých majitelů, Honjo Shigenagovi. Ten si jej vzal jako odměnu po bitvě v 16. století. Na konci 2. světové války se jej zmocnili Američané a už se nikdy neobjevil. Buď jej zničili jako další místní zbraně, nebo je dodnes někde v USA.

iZdroj fotografie: Philip De Vere / Creative Commons / CC BY-SA

Ztracená knihovna ruských carů a irské klenoty

Knihovna ruských carů údajně obsahovala značnou sbírku řeckých textů, stejně jako listiny psané mnoha dalšími jazyky. Podle zkazek ji ukryl car Ivan Hrozný a objevilo se mnoho pokusů tento soubor literárních děl opět najít. Ať už knihovna reálně existovala, či nikoli, mnoho starověkých textů psaných nejen řecky se nachází v archivech Moskvy a Petrohradu. Skutečné osudy tohoto pokladu ducha se už nejspíš nikdy nedovíme.

V roce 1907 byly z Dublinského hradu ukradeny tzv. irské korunovační klenoty, ačkoli nejsou spojeny s královskou ceremonií a nezahrnují korunu. Sestávají ze zdobené hvězdy Řádu svatého Patrika a diamantové brože. Řád byl založen roku 1783, klenoty jsou vyrobeny z 394 kamenů pocházejících ze šperků královny Šarloty. Krádež je přisuzována hlavně mizernému zabezpečení, protože šperky byly v knihovně. Lupič je dodnes neznámý.

Florentinský diamant a tajuplný svitek

Florentinský diamant se může pochlubit 133 karáty a byl považován za největší růžový diamant svého typu na světě. V listopadu 1918 byl ve vlastnictví habsburské královské rodiny, která ho po válce uschovala do banky ve Švýcarsku. O něj i prodej dalších šperků se měl postarat právník Bruno Steiner, další osudy jsou však nejasné. Některé zprávy uvádí, že byl Steiner zatčen a diamant byl pravděpodobně rozřezán a existuje v podobě menších kamínků.

iZdroj fotografie: Uživatel Ken and Neytta / Creative Commons / CC BY

Možná nepodivnějším ze svitků od Mrtvého moře je text na plátku mědi. Údajně obsahuje místa mnoha dalších pokladů, aktuálně se nachází v muzeu v Jordánsku. V době vzniku likvidovala římská armáda skupiny Židů, které se bouřily proti Římskému impériu. Podle některých učenců mohou být poklady uváděné na svitku skutečné pozůstatky, které Židé stihli ukrýt ještě předtím, než Římané zničili Druhý chrám, nejdůležitější svatostánek.

Napadají vás další poklady, jejichž osud dodnes není znám?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články