Těžba bitcoinů bude brzy generovat více uhlíkových emisí než celá Česká republika, varuje nová studie

Studie odhaduje, že energeticky velmi náročná těžba digitální měny v Číně bude brzy produkovat 130,5 milionu metrických tun uhlíkových emisí za rok.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pro představu a srovnání jde o stejný výdej, jaký měla celá Česká republika za rok 2016. Ve studii vydané v Nature Communications predikovali vědci z čínské Akademie věd množství spotřebované energie za rok. Ta bude v rámci Číny vrcholit v roce 2024. V tomto bodě bude těžba kryptoměny vyžadovat 297 terawatthodin energie. To odpovídá zmíněnému vygenerovanému objemu uhlíkových emisí ve výši kolem 130,5 milionu metrických tun.

Co jsou vlastně kryptoměny

Bitcoiny, ethereum a další kryptoměny dovolují transfery od uživatele k uživateli bez centrální kontrolní autority, jako je například banka. Taková transakce je zprostředkovaná a zachycená digitálním účtem známým jako blockchain. Ten je sdílen všemi, kteří jsou v systému účastni. Těžba bitcoinu je procesem ověřování těchto transakcí v síti a jejich záznamu na veřejném blockchainu.

iZdroj fotografie: Pxhere

K tomu dochází pomocí řešení složitých matematických úloh. Jako odměnu za sdílení svého výpočetního výkonu dostává majitel počítače, tedy „těžař“, čerstvě vytěžené bitcoiny. Řešené příklady se postupem času stávají stále těžšími, takže proces těžení je stále náročnější. První generace dokázala tohoto výsledku docílit ještě na běžných domácích počítačích. Aktuálně jsou potřeba speciálně sestavené stroje.

Rostoucí náročnost na výkon i energii

Zatímco dřívější těžaři vystačili s jedním domácím PC, dnes jsou potřeba celé soustavy výkonných počítačů. Což nevyhnutelně vede ke kolosální spotřebě elektřiny. Navíc je ještě potřeba takové stroje velmi výrazně chladit, což znamená – ano, modří už vědí – ještě další a stále větší spotřebu elektřiny. V samotné Číně přitom probíhá na 75 % celosvětové těžby kryptoměn, aspoň podle aktuálních výzkumů stavu.

Venkovské části severní Číny jsou ideálním místem na provoz doslova továren na těžbu, a to díky velmi levné půdě. Stejně tak je tu snadno přístupný příslušný hardware. Badatelé upozorňují na to, že energetická náročnost bitcoinu může narušit jakékoli snahy o globální udržitelnost. Musí proto být zavedeny přísné regulace a změny v legislativě. Pro zjištění dopadu případných opatření bylo zkoumáno několik modelů.

Efektivita jednotlivých opatření

Aktuální politika zdanění vyprodukovaných emisí se ukazuje jako dosti neefektivní. Mohla by se ovšem uplatnit regulace jednotlivých sítí. Úřady mohou například představit striktní omezení bitcoinového průmyslu v regionech, které jsou závislé na elektřině pocházející z uhelných elektráren. To by mohlo těžaře přesvědčit k přesunu do oblastí využívajících spíše obnovitelné zdroje energie, čímž by se uhlíková stopa snížila.

iZdroj fotografie: Pxhere

Vědci podotýkají, že studie nejsou nijak zaručené. Nezahrnují totiž změny v odvětví čínské energetiky ani žádné „nepředvídatelné jevy“. Stejně tak ne všichni badatelé souhlasí s dopadem těžby kryptoměn na změny klimatu. Podle některých roste právě v této oblasti využití obnovitelných zdrojů. A samotná otázka kryptoměn je velmi často rozebírána s politickým ohledem, přičemž tyto diskuze mohou být brzy poměrně bouřlivé.

Jaký vztah máte ke kryptoměnám? Vidíte v nich budoucnost?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články